0, 2, 4, 6, 8 kuralıyla başvuru alınacak! T.C. kimlik numarasına göre bayramdan önce harçlık başvuruları açıldı

Ramazan Bayramı öncesi Aile Bakanlığı'nın sosyal yardım ödemelerine başvurular alınıyor. Haftaiçi başvurular 0, 2, 4, 6, 8 kuralına göre haftasonu ise herkese açık yapılıyor.

Finans 20.04.2022 - 17:35 20.04.2022 - 17:35 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Ramazan Bayramı öncesinde nakit destek arayanlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım başvuruları devam ediyor. Başvuru şartlarına uygun olan vatandaşlar sosyal yardım başvurularını e-Devlet kanalından yapabilir ve tek seferlik yardım, harçlık ödemesi alabilir. Peki kimler hangi koşullara göre nereye ve ne zaman başvuru yapacaklar. İşte sosyal yardım ödemelerine dair bilinmesi gerekenler. 

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Sosyal yardım ödemeleri bayram öncesinde alınmak istenirse başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. e-Devlet sistemine kimlik numrası ve şifreleri ile giriş yapacak olan vatadaşlar Aile Bakanlığı hizmetlerine erişim sağlayacak. Bu ekran üzerinden sosyal yardım başvuru sayfasını görüntüleyecek olan vatandaşlar sistemden form doldurarak başvuru işlemlerini online olarak anında tamamlayabilecekler. 

E-devlet sisteminde söz konusu hizmeti bulamayanlar arama bölümüne "Sosyal Destek Ön Başvurusu" yazıp arayarak başvuru ekranına ulaşabilirler.  Başvuru işlemleri ise hafta içi ayrı hafta sonu ayrı yapılıyor. Haftaiçi günlerde yapılacak başvurularda T.C. numarasının son hanesine bakılacak. 

T.C. kimlik numarasının son rakamı 0 olan vatandaşlar e-Devlet başvurularını Pazartesi günü yapacaklar.

T.C. kimlik numarasının son rakamı 2 olan vatandaşlar e-Devlet başvurularını Salı günü yapacaklar.

T.C. kimlik numarasının son rakamı 4 olan vatandaşlar e-Devlet başvurularını Çarşamba günü yapacaklar.

T.C. kimlik numarasının son rakamı 6 olan vatandaşlar e-Devlet başvurularını Perşembe günü yapacaklar.

T.C. kimlik numarasının son rakamı 8 olan vatandaşlar e-Devlet başvurularını Cuma günü yapacaklar.

Kural Olmadan Başvuru

T.C. kimlik numarası kuralı haftaiçi günlerde uygulanmakta. Vatandaşlar e-Devlet başvurularını Cumartesi veya Pazartesi günü yapmak istediklerinde bu şart uygulanmaz. Vatandaşlar haftasonu iki gün içinde herhangi bir şart olmadan başvurularını yapabilirler. 

e-Devlet Yerine Kuruma Bizzat Başvuru

Söz konusu destek ödemeleri için e-Devlet yerine şahsen başvuru yapmakta mümkün. Şahsen başvuru işlemleri vatandaşların yaşadıkları ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. Bu kurumlar kaymakamlık bünyesinde hizmet verir. 

BAŞVURU ONAYI ALANLAR NE KADAR ÖDEME ALACAK?

Aylık düzenli hane geliri olanlar, hane geliri çok yüksek olanlar, memurlar, kamu işçileri, işsizlik maaşı alanların faydalanamadığı sadece ihtiyaç sahiplerine ödenen sosyal yardım, harçlık ödemesi 2022'de 1100 TL olarak yapılmakta. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@