0.41 Bakanlık Desteği! Konut Kredisi Aylık Faizleri 0.88'e Düşüyor

Çevre Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm destekleme projeleri kapsamında konut kredisi faiz oranlarına aylık destek uygulanır. 0.41 faiz desteği ile 120 ay vadeli konut kredisi 0.88'e düşüyor.

0.41 Bakanlık Desteği!  Konut Kredisi Aylık Faizleri 0.88'e Düşüyor

Çevre Bakanlığı'nın üzerinde durduğu programların başında kentsel dönüşüm geliyor. Bu kapsamda vatandaşlara evlerini dönüştürmeleri için farklı destekler sağlanırken bazı destekler bireysel olarak sunuluyor.

Bireysel bakanlık desteklerinden birisi de kentsel dönüşüm konut kredisi kullanımıdır. Özel kullanım şartları olan kentsel dönüşüm kredileri için uygun olan vatandaşlar ise çok düşük faizle kredi kullanabilecekler.

BAKANLIK DESTEĞİYLE SAĞLANAN KREDİYE KİMLER ÇEKEBİLİR?

Kentsel dönüşüm sağlanan indirimli kredi kullanımları hak sahipleri olduğu kadar bazı kiracıları da kapsamaktadır. Vakıfbank resmi sitesinden kimlerin indirimli kredi kullanabileceğine ilişkin şu bilgileri verdi.

* Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahiplerine aylık faiz indirimi desteğiyle konut kredisi çekebilirler.

* Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri de bankalardan düşük faizli kullanarak ev alabilirler.

* Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen maliklerine de özel konut kredisi hakkı sağlanır.

0.41 FAİZ DESTEĞİ VE DİĞER ORANLAR

Kentsel dönüşüm destekli konut kredisinde sağlanan aylık destek türleri evin enerji sınırına göre belirlenir. Aylık destek türleri 0.41'den 0.33'e kadar değişir. Hangi konutlar için yüzde kaç faiz desteği sağlanacağına ilişkin tablo şu şekilde;

* A sınırı verimliliğe sahip kentsel dönüşüm destekli konut kredisi avantajı yüzde 0.41. Destek sonrası aralık ayı için güncel uygulanacak aylık faiz oranı yüzde 0.88

* B sınırı verimliliğe sahip kentsel dönüşüm destekli konut kredisi avantajı yüzde 0.37. Destek sonrası aralık ayı için güncel uygulanacak aylık faiz oranı yüzde 0.92

* C sınırı verimliliğe sahip kentsel dönüşüm destekli konut kredisi avantajı yüzde 0.33. Destek sonrası aralık ayı için güncel uygulanacak aylık faiz oranı yüzde 0.96

KREDİ LİMİTİ NE KADAR OLUR?

Vakıfbank'ın devlet destekli konut kredisinde müşterilerin ne kadar kredi kullanabileceklerine ilişkin Vakıfbank "Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı en fazla 200.000.-TL’dir. Birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı her bir bağımsız bölüm için 200.000.-TL ’yi aşmamak kaydıyla toplamda en fazla 1.000.000.-TL olabilecektir." açıklamasında bulundu. Kredi kullanımında azami vade süreci 120 aydır.

SONRAKİ HABER