0.49 faizli konut kredisiyle ev almak için sayılı günler

Ziraat Bankası destekli sağlanması beklenen TOKİ sosyal konut satışları için sayılı günler kaldı. Projeye ilişkin detayların Mayıs ve Haziran'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor

Emlak Haberleri 25.04.2022 - 11:39 25.04.2022 - 11:40 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 2022 yılı TOKİ sosyal konut projelerine ilişkin geçtiğimiz günlerde ilk açıklamasını yaptı. Bakan Kurum projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yaz aylarında ilan edileceğini ifade ederek 100 bin kişiye ev alma şansı verileceğini müjdelemiş oldu. 

0.49 FAİZ ORANI 240 AY VADE İLE 100.000 KONUT SATILACAK

TOKİ sosyal konut projesine ilişkin son başvurular pandemi sürecinin hemen başında alınmıştı. O dönem 100.000 kişi 2+1 ve 3+1 evler için başvuruda bulunmuştu. Başvuruların ardından TOKİ Başkanlığı il il hatta ilçe ilçe kura çekiiş işlemleri ile hak sahiplerini belirledi. Hak sahiplerinin belirlenmesinin ardından ise vatandaşlar ile sözleşmeler imzalandı. Sözleşmelerde temel özellikler ise şu şekilde oldu. 

Sosyal konut projeleri çok uygun maliyet oranları ile ev sahibi olunmasını amaçlıyordu. Bu kapsamda vatandaşlara en uygun koşullarda evler sunuldu. Müşteriler çok düşük oranlarla yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 20 seviyelerinde peşinat ödemesi yaptılar. Daha sonra ev için kaaln borç yüzde .049 faiz oranıyla Ziraat Bankası üzerinden taksitlendirildi. Vatandaşlar bu sayede 240 ay vadeli almış oldular. 

Sosyal konutların en önemli özelliği kiradan çok daha ucuz taksitlerle ev sahibi olunmasının sağlanması oldu. 

NE ZAMAN DUYURULACAK NE ZAMAN BAŞVURU ALINACAK?

Sosyal konut projeleri için uzun zamandır bir sessizlik hakimdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kısa süre önce katıldığı bir programda çok kısa bir açıklamada bulundu. Bakan Kurum TOKİ adına önümüzdeki günlerde yeni projelerin başlayacağını bildirdi. Sosyal konutlar için ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklama yapacağını açıkladı. Sosyal konut projeleri için Mayıs ve Haziran döneminde açıklama gelmesi ve yazın ise başvuruların alınması beklenecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@