0.64 Faizli Konut Kredisi! Daha Önce Verilmişti Yeniden Mümkün Mü?

Devlet bankaları geçen sene yaz döneminde çok düşük faiz oranlarıyla bulunmaz konut kredisi imkanları sunmuşlardı. Aynı imkanlarla 0.64 0.74 faizle konut kredisi verilme ihtimali yeniden araştırılıyor

0.64 Faizli Konut Kredisi! Daha Önce Verilmişti Yeniden Mümkün Mü?

2020 yılının yaz döneminde sunulan konut kredisi kampanyası halen akıllarda. Devlet bankalarının öncülük ettiği ve çok sayıda özel bankanında kendi fırsatlarını sunduğu o dönemde çok düşük faiz oranlarıyla konut kredileri kullanılmıştı. Ev almak isteyen vatandaşlar ise devlet bankalarının benzer oranlarla yeni bir kampanya ihtimalini sorguluyorlar.

0.64 FAİZLE 120 AY VADELİ KONUT KREDİSİ

Konut kredisi ile ev almak isteyenler için başlatılan kredi olanaklarında sıfır ev alacaklara yüzde 0.64 faiz oranıyla, ikinci el ev alacaklara ise yüzde 0.74 faiz oranıyla konut kredileri sağlanmıştı. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından sağlanan konut kredileri ile binlerce aile ev sahibi olmuşlardı. Bu dönemde İş Bankası'da müşterilerine yüzde 0.87 faiz oranıyla konut kredisi yapılandırması imkanı sunmuştu.

Konut kredi paketlerinin yanında müşterilerin nakit ihtiyaçları da çok özel oranlarla karşılanmıştı. Bankalar yüzde 0.79, yüzde 0.82 ve yüzde 0.85 gibi aylık faiz oranıyla ihtiyaç kredileri verdiler. Araba alacaklar için de faiz oranları yüzde 0.90 bandının altına inmiş bazı araçlar için özel kampanyalar düzenlenmişti. Ev araba alacaklar için sunulan bu oranların sağlanmasında temel etmen politika faiz oranlarıydı.

0.64 oranlı konut kredisi2

POLİTİKA FAİZ ORANLARI YÜZDE 8.50'YDİ ŞİMDİ YÜZDE 15.00

Bankaların kredi paketlerini sunduğu o dönemde Merkez Bankası politika faiz oranları yüzde 8.50 bandında bulunuyordu.

Ancak o dönem ekonomide yaşanan sorunların ardından Merkez Bankası faiz artırımı yapmak zorunda kalmıştı. Faiz oranları o dönemden sonra yüzde 19.00 bandına kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği yeni ekonomi modeli kapsamında politika faiz oranları eylül ayından kasım ayına kadar olan süreçte yüzde 19.00'dan yüzde 15.00'e indirildi.

0.64 oranlı konut kredisi

0.64 FAİZ ORANLI KONUT KREDİSİ MÜMKÜN MÜ?

Ekonomide yaşanması muhtemel toparlanmanın olması ve politika faiz oranlarının yeniden kademeli olarak tek haneye düşürülmesi durumunda bankaların çok düşük faiz oranlarla konut kredisi verme imkanı bulunuyor. Ancak halen yüzde 15.00 bandında bulunan politika faiz oranlarının indirilmesi için uygun ekonomik koşulların oluşturulması ve ardından da yeni faiz indirimi kararları gelmesi durumunda; 0.99 0.89, 0.79 ve hatta yüzde 0.69 ve 0.64 faiz oranlı krediler mümkün olabilir.

SONRAKİ HABER