0.88 Faizle Beklenen Kampanya Başladı! 16 Banka İmzayı Attı, Bakanlık Destekli Konut Kredisi Kampanyası Duyuruldu

Konut kredisi faiz oranları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından düşürülürken 16 bankadan bakanlık destekli kredi kampanyası geldi. Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi!, ING!

Finans 04.11.2021 - 17:00 04.11.2021 - 17:00 Gülcan Özer

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan yeni konut kredisi kampanyası sonrası yeni güncelleme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen faiz desteği ile konut kredisi paketinde de düşüş yaşandı.

Çevre, Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığı ile 16 banka arasında imzalanan ortak protokol kapsamında bakanlık kredi faiz oranı desteği vermeye başlarken bu destek sayesinde bankaların konut kredisi faiz oranı rakamı da düşmüş oldu. Kamu bankaları tarafından yapılan son konut kredisi faiz indirimi ile beraber en uygun kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde 0.88 seviyesine çekilmiş oldu. 

VAKIFBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.88 SEVİYESİNE KADAR DÜŞTÜ! 

Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi sonrasında kamu bankaları ortak bir basın toplantısı düzenlemiş ve faiz indirimi yaptıklarını açıklamıştı. Yayımlanan basın duyurusu ile ticari kredi paketlerinde 200 baz puanlık faiz indirimi yapılırken konut kredisi faiz oranı rakamı da yüzde 1,29 olarak revize edilmişti. 

en uygun kentsel dönüşüm kredisi

Yapılan bu güncellemenin ardından en uygun konut kredisi veren banka Vakıfbank olurken en düşük kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı rakamı da yüzde 0.88 seviyesine kadar çekilmiş oldu. Yapılan faiz indirimi konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere büyük avantaj sağlarken kentsel dönüşüm projelerin de önünü açmış olacak. 

kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

 1. Ziraat Bankası, 
 2. Halkbank, 
 3. Vakıfbank, 
 4. Emlak Katılım Bankası, 
 5. Ziraat Katılım Bankası, 
 6. Vakıf Katılım Bankası, 
 7. Türkiye Katılım Bankası, 
 8. Albaraka Türk Katılım Bankası, 
 9. Kuveyt Türk Katılım Bankası, 
 10. İş Bankası, 
 11. Garanti Bankası, 
 12. Akbank, 
 13. ING Bank, 
 14. Yapı Kredi Bankası, 
 15. QNB Finansbank, 
 16. Denizbank.

halkbank kentsel dönüşüm konut kredisi

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ NEDİR, KİMLER KULLANABİLİR?

Son dönemde Türkiye genelinde hız verilen kentsel dönüşüm çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 sayılı kanun kapsamında konut kredisi çekmek isteyen kişilere devlet tarafından faiz desteği verilirken bu rakam sevinç yarattı. Kentsel dönüşüm kredisi 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında;

Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahiplerine,

Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahiplerine,

Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen maliklerine verilen bakanlık destekli özel bir destek kredisidir. 

Yukarıda yer alan kişiler bu kredi paketinden yararlanırken şu anda en uygun kentsel dönüşüm kredisi veren banka yüzde 0,88 oranı ile Vakıfbank olarak öne çıkarken Halkbank kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,06 olarak uygulanmaktadır. Söz konusu konut kredisi 200 bin liraya kadar 120 ay vadeli olarak verilmekte olup Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile protokol imzalayan yukarıda yer alan 16 banka üzerinden yapılan başvurularda geçerli olmakla beraber her bankanın oranı değişkenlik göstermektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@