0.99 faizi duyunca fiyatları tavan yapmışlardı! Hepsine tek tek ceza kesilecek

0.99 faiz oranıyla konut kredisi paketinin açıklanmasının hemen ardından internet üzerinden yayımlanan ilanlarda fiyatlar katlanmıştı. Tespit edilen bu artışlar nedeniyle 64 bin kişiye ceza kesilecek.

Emlak Haberleri 20.05.2022 - 14:39 20.05.2022 - 14:41 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  Konut kredisi paketleri ile vatandaşların daha uygun koşullarda ev sahibi olmaları amaçlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan daha sonra detayları açıklanan konut kredisi paketleri için sevinen vatandaşların hevesleri bazı fırsatçılar nedeniyle yarım kalmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 0.89 ve 0.99 faiz oranıyla konut kredisi açıklaması sonrası yaklaşık 65 bin kişinin fiyatlarda fahiş artışlar yaptığı tespit edilmişti. Bu kişilere ise ceza verileceği öğrenildi. 

FİYATLARI ARTIRANLARA CEZALAR YOLDA

Elde edilen bilgilere göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu bünyesindeki özel ekip konut fiyatlarında yaşanan artışları tespit etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından sonra durumu fırsata çevirmek isteyen inşaat şirketleri ve emlakçıların tamamı belirlendi. Kişi ve şirketlerin belirlenmesinin ardından ise uzmanlar; fırsatçılık yapan ticari işletmelere para cezası uygulanacağı açıkladılar.

Bu süreçte ayrıca resmi işlemlerde emlak değerinin doğru beyan edilmemesinin de incelemeye alınacağı duyuruldu. Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan özel ekip; kredi faiz oranlarındaki indirimleri fiyat artırarak değerlendirmek isteyen, vatandaşların mağdur olmasına neden olan, vergisel kayıp ve kaçakçılara yol açanlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı. Kurul ayrıca vatandaşların korunması amacıyla denetimlerine ve çalışmalarına devam edecek. 

KİMLER NE KADAR CEZA ALACAK?

Maliye Bakanlığı'nca oluşturulan kurulun bir gün içerisinde konut fiyatında yüzde 30'a kadar uzanan zam yapıldığını tespit ettiği fırsatçıların tamamına zam verecek. Ceza verilecek olan kişilerin belirlenmesi amacıyla online satış platformlarından temin edilen veriler, mükelleflerin vergi beyan ve bildirimleri, tapu ve banka gibi veriler çapraz şekilde analiz edilecek. Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından ise tespit edilen kişi ve emlakçılar ile inşaat şirketleri hakkında ceza süreci başlatılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@