1 Dolar 15 TL 'ye Koşuyordu, Merkez Bankası Dolara 4. Kez Müdahale Etti! Dolar Düştü Mü, Son Durum Ne?

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında Merkez Bankası tarafından piyasaya müdahale edilip edilmeyeceği merak konusu olmuştu. Dolar kuru 15 TL sınırına doğru koşarken dolara müdahale geldi.

Finans 13.12.2021 - 13:19 13.12.2021 - 13:22 Gülcan Özer

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamalar piyasada tansiyonun yükselmesine neden olurken dolar kuru hızlı bir şekilde 14 TL seviyesini aşmıştı. Habertürk Gazetesi yazarı Sevilay Yılman'a açıklamalarda bulunan Nebati kesinlikle faiz arttırmayacaklarını açıklarken yapılan açıklama piyasalarda dolar kurunun yükselişini tetiklemişti. 

Güne 13.70 TL seviyesinden başlayan dolar kuru faiz açıklamasının ardından hızla 14 TL seviyesini aşarken 14.50 TL sınırının son derece hızlı bir şekilde geçilmesi ile gözler Merkez Bankası'na çevrilmişti. Daha önce 3 kere doğrudan satım yöntemi ile piyasalara müdahale eden Merkez Bankası tarafından 4. müdahale geldi. 

SON DAKİKA: MERKEZ BANKASI DOLARA MÜDAHALE ETTİ!

Piyasalarda faiz ateşi ile tansiyonu yükselen dolar kuru büyük bir hızla 14 TL sınırını aşarak 15 TL bandına doğru sıçrama yaparken Merkez Bankası piyasalara bir kere daha müdahale etti. Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklama ile "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur" ifadelerine yer verildi. 

merkez bankası dövize 4 müdahale

MERKEZ BANKASI MÜDAHALESİ SONRASI DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, DOLAR DÜŞTÜ MÜ, DÜŞER Mİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan "kesinlikle faiz arttırmayacağız, indirim konusunda ne olur bilemem" açıklaması piyasalarda tansiyonu büyük bir hızla yükselterek dolar kurunun 14.50 TL seviyesinin üzerine tırmanmasına neden olmuştu. Vatandaşta "dolar kuru 15 TL olur mu?" endişesi yaşanırken Merkez Bankası piyasaya bir kere daha müdahale etti. 

müdahale sonrası dolarda son durum

Merkez Bankası müdahalesi sonrasında dolar kurunda sınırlı bir geri çekilme yaşandı. Dolar kuru 14 TL bandının üzerinde tutunmayı başarırken an itibar ilie 14,20 TL seviyesinden işlem görmeyi sürdürüyor. Merkez Bankası tarafından yapılan müdahaleye rağmen kur 14 TL seviyesinin altını görmedi. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 14.75 TL seviyesini test etmiş, kurun 15 TL sınırını görüp görmeyeceği merak konusu olmuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün kamu bankaları genel müdürleri ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir araya geleceği açıklandı. Kritik görüşme sonrası yapılacak olan basın açıklaması takip edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@