1 Dolar 9.90 TL Sınırı Aştı, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi Görüldü! Dolar Kuru Neden Yükseliyor

Amerika'da açıklanan ABD enflasyon verileri sonrasında altın fiyatları ve dolar kuru uçuşa geçti. Dolar kuru tüm zamanların tarihi rekorunu kırarak güne başlarken altın fiyatları da yükseldi.

Finans 11.11.2021 - 09:55 11.11.2021 - 09:55 Gülcan Özer

Piyasalarda enflasyon depremi yaşandı. Dün Amerika'da açıklanan enflasyon rakamları sonrasında piyasalarda hızlı fiyatlamalar yaşandı. Enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkmasının üzerinden gram altın 600 TL bandına yaklaşırken dolar kuru da 11 Kasım tarihine yeni rekor haberi ile başladı. 

Dolar/ TL enflasyon verisinin ardından dolardaki kuvvetlenme etkisi ile büyük bir hızla çıkışa geçti. Yaşanan yükseliş ile beraber ne yazık ki Türk Lirası dolar karşısında son 2 günde yüzde 1,5 oranında değer kaybetmiş oldu. 

DOLAR 9.91 TL SEVİYESİNİ GÖREREK TÜM ZAMANLARIN TARİHİ REKORUNU KIRDI! 

Dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş ne yazık ki devam ediyor. Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve açıklanan veriler piyasalarda sert fiyatlamalar yaşanmasına neden olurken dolar kuru 11 Kasım 2021 gününe yeni tarihi rekorunu kırarak başladı. Dolar kuru 9.91 TL seviyesini görerek tüm zamanların tarihi rekorunu kırmış oldu. 

dolar kuru 11 kasım

Dolar kuru an itibari ile 9,9192 TL, dolar satış fiyatı ise 9,9284 TL oldu. Euro alış fiyatı 11,4040 TL ve satış fiyatı ise 11,4159 TL olarak işlem görmeye devam ediyor. 

GRAM ALTIN 592 TL, ÇEYREK ALTIN 965 TL OLDU! 

Yaşanan yükselişten altın fiyatları da etkilendi. İç piyasada dolar kurunun tarihi rekorunu kırması, dış piyasada ise on altının fiyatının yükselmesi ile beraber çeyrek ve gram altın fiyatları da yükseldi. 

gram altın 11 kasım

Gram altın alış fiyatı 592,34 TL ve satış fiyatı 592,45 TL olurken çeyrek altın alış fiyatı 940 TL ve satış fiyatı ise 965 TL olu. 

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ, DEVAM EDECEK Mİ?

Dün Amerika'da açıklanan Ekim ayı enflasyonu TÜFE rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkması ile enflasyonist etki baskısı altın fiyatlarını desteklerken 1990 senesinden bu yana Amerika'da enflasyonun en yüksek seviyeyi görmesi ile dolar kuvvetlenmişti. Yaşanan ekonomik gelişmeler Türk Lirası'nın da içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiledi. 

Türk Lirası'nın bu kadar hızlı değer kaybetmesinin bir diğer nedeni de yıl sonunda yapılacak olan dış borç ödemeleri olarak gösterildi. Dış borç ödemeleri, reeskont kredileri ve cari dengenin toplamı olarak hesaplanan döviz açığının büyümesi de dolar kurunu yükseltti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@