1. El Konut Satışları Dibe Vurdu, İnşaat Sektöründen Talep Geldi! Kamu Bankaları Düşük Faizli Konut Kredisi Verecek Mi?

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım 2021 yılı konut satış rakamları hakkında açıklamalarda bulunarak 1. el konut satışlarının dibe vurduğunu söyledi. 

Emlak Haberleri 13.10.2021 - 18:09 13.10.2021 - 18:29 Engin Uzunoğlu

Türkiye genelinde Eylül 2021 konut satış rakamları belli oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 7,6 artarak 147.143 adet oldu. Yıllık konut satış rakamlarında ise yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre oranla yüzde 18,3 azalış meydana gelerek 949.138 olarak gerçekleşti. 

1. EL KONUT SATIŞLARI DİBE VURDU

2021 yılının ilk 9 ayında gerçekleşen konut satış rakamlarına ilişkin olarak İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım açıklama yaparak, “Toplam konut satışlarının 287.156 adetinin 1. el ve 661.982 adetinin de 2. el konutlar olduğunu görüyoruz. Konut satışlarındaki artışlar 2. el konutlarda gerçekleşmiş. 1. el konut satışları ise kelimenin tam anlamıyla dibe vurmuştur.” dedi. 

KONUT SATIŞLARININ YÜZDE 30'U 1. EL KONUTLAR OLDU

1. el konut satışlarındaki gerilemelere dikkat çeken Nazmi Durbakayım, “1. el konut satışlarının ilk 9 aylık dönemler itibariyle son 8 yılda yaklaşık yüzde 84 gerilediğini görüyoruz. 529.129 adetten 287.156 adete düşen bir konut satışı ile karşı karşıyayız.TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre 2021 yılının ilk 9 ayında satılan koınutların yalnızca yüzde 30'u 1. el satışlardan oluştu.” ifadelerini kullandı.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSEK OLUNCA 1. EL KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ

1. el konut satışlarındaki çöküşün nedenlerini açıklayan Nazmi Durbakayım, “1. el konut satışlarındaki çöküşün iki ana nedeni var. Arsa, demir, çimento gibi inşaat maliyetlerinde gerççekleşen fahiş fiyat artışları konut fiyatlarına yansıdı. Bu fiyat artışları nedeniyle konuta erişilebilirlik zorlaştı. Ayrıca konut kredisi faizlerinin de yüksek olması nedeniyle orta gelir grubunun bu maliyetleri karşılayamaz hale geldiğini de söylemek zorundayız.” şeklinde konuştu.

KAMU BANKALARI DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYALARI DÜZENLEMELİ!

İnşaat sektörünün acil olarak bir desteği ihtiyacı olduğunu söyleyen Nazmi Durbakayım, “Türkiye ekonomisinin uzun yıllardır dinamosu olarak inşaat sektörü faaliyet göstermektedir. Bu sektördeki gerilemeler ekonominin tamamına olumsuz şekilde yansımaktadır. İnşaat sektörünün yeniden Türkiye ekonomisinin yükünü taşıyacak işleve kazanması için 1. el konut satışlarının desteklenmesi gerekiyor. Bunun için de teşvik edici önlemlerin alınması şart olmuştur. Konut kredisi faizlerinde indirim yapılması çok pozitifi etki yapacaktır. Bunu geçtiğimiz yıl gördük ve çok güzel de sonuç alındığını biliyoruz. Kamu bankaları öncülüğünde yeniden düşük faizli konut kredisi kampanyaları düzenlenebilir.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@