1 Haftalık Tatil Sonrası Okullar Yüz Yüze Eğitime Kapanıp Online Eğitime Mi Geçecek?

Koronavirüs salgınında artan vakalar endişeleri artırıyor. İlk tehlike ise okulların kapanması. Vakaların artması durumunda ara tatil sonrası okulların kapanma ihtimali.

Gündem 06.11.2021 - 09:08 06.11.2021 - 09:08 Mustafa KARAGÖZ

Koronavirüs günlük vaka sayıları yukarı tırmanmaya devam ediyor. Kış dönemi etkileri, aşılama hızının düşmesi, tedbirlerde gösterilern rahatlık vaka sayılarının artmasının temel nedenleri olarak gösteriliyor. Günlük vaka sayılarının artmasının en önemli etkisi ise yeni kapanmaların olma ihtimali. 

GÖZLER OKULLARA ÇEVRİLDİ

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan son günlük vaka raporunda; son verilerde günlük vaka sayısı 28 bin 29 bandında bulunuyor. Risk haritasında çok sayıda mavi şehir olmasına rağmen vaka sayıları düşmüyor. Uzmanlar aşılama hızının yükselmemesi ve toplumsal bağışıklık kazanılmaması durumunda günlük vakaların daha da artabileceği uyarısında bulunuyor. 

Günlük vaka sayılarında yaşanan artış ile şuan uygulamada olan tam açılma kararlarında değişikliğe neden olabileceği ifade ediliyor. Yeni kısıtlamaların olma ihtimalinden bahseden uzmanlar çeşitli tedbirlerin daha sıkı uygulanabileceğini aktarıyorlar. Yapılan uyarılarda hiç aşı olmayanlara yönelik ek tedbirler uygulanması gibi ihtimallerde konuşuluyor. 

1 HAFTALIK ARA TATİL SONRASI OKULLAR KAPANACAK MI?

Milli Eğitim Programına göre okullara 1 haftalık ara tatil verilecek. Öğretmenlerde bu süreçte idari izinli sayılacaklar. Ara tatil dönemi için uzmanlar uyarılarda bulundular. Vaka sayılarında yaşanan artış nedeniyle alınması muhtemel tedbilerin ilkinin okullarda uygulanabileceği ifade edildi. 

Ancak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önceki konuşmalarında okulların güvenli alanlar olduğunu ve okulların kapanmasının gündemde olmadığını ifade ettiler. 15 Kasım'da başlayacak ve 19 Kasım'da sona erecek ara tatil sonrası için karar ise vaka sayılarının gidişatına göre karar verilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@