1 Haziran Sonrası Tedbirler Değişiyor! Sokağa Çıkma Yasaklarına Yeni Düzenleme, Kafelere Ve Restoranlara Kontenjanlı Açılış İzni

Tam kapanma döneminin ardından başlayan kademeli normalleşmede ikinci aşama için tüm gözler 1 Haziran'a çevrildi. 1 Haziran sonrasında hangi tedbirlerin kaldırılacağı ve hangi tedbirlerin de gevşetileceği merak konusu oldu. 1 Haziran sonra neler değişecek? Sokağa çıkma yasakları kaldırılacak mı? Kafelere, lokantalara ve restoranlara müşteri kabul izni verilecek mi?

1 Haziran Sonrası Tedbirler Değişiyor! Sokağa Çıkma Yasaklarına Yeni Düzenleme, Kafelere Ve Restoranlara Kontenjanlı Açılış İzni

Türkiye'de koronavirüs ile mücadelede etkin bir politika uygulanmaya devam ediliyor. Tam kapanma dönemi ile virüs kontroıl altına alınırken kademeli normalleşme döneminde de tüüm adımlar dikkatle atılıyor. Yapılan planlama ile günlük koronavirüs vaka sayıları 7.500'lere kadar düştü. 65 bin seviyesinden bu noktaya kadar inen vaka sayıları açık bir başarı olarak değerlendiriliyor. Şimdi ise tüm gözler 1 Haziran sonrasına çevrildi.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kademeli normalleşmede 1 Haziran sonrası atılacak adımların tüm çerçevesi ilk yapılacak olan kabine toplantısında beşlirlenecek. Şu anda kabine toplantısının ne zaman yapılacağı henüz netleşmedi. Ancak 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü kabine toplantısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapılması bekleniyor.

1 HAZİRAN SONRASI NORMALLEŞME KURALLARI

Kabine toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu birer sunum yapacaklar. Bilim Kurulu'nun bu hafta yapılacak olan toplantısında alınan tavsiye kararlarını kabine toplantısına yaşıyacak olan Bakan Fahrettin Koca normalleşmenin adımlarını tartışmaya açacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da tedbirlerin uygulanması ve açılmasının nasıl olması gerektiğine dair bir sunum yapacak. Tüm bu görüşmeler neticesinde 1 Haziran sonrasının yeni kuralları belirlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kabine toplantısı sonrasında bunları kamuoyuna duyuracak.

KAFELER, RESTORANLAR VE LOKANTALARA KONTENJANLI AÇILIŞ İZNİ

1 Haziran sonrası için kafe, restoran ve lokantaların durumu oldukça merak ediliyor. Kulis bilgilerine göre bu işletmelere kontenjanlı olarak açılış izni verilecek. Ancak bu açılış izni belirli şartlara bağlı olacak. Açık mekanlarda bulunan masalarda kapasitenin yüzde 50'si oranında müşteri kabul edilebilecek. Kapalı mekanlarda ise kapasitenin yüzde 25'i için müşteri kabul izni verilecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI KALDIRILACAK MI?

Sokağa çıkma yasaklarına ilişkin de bilgiler gelmeye başladı. Buna göre sokağa çıkma yasakları 1 Haziran sonrasında gevşetilecek. Bu konuda atılacak ilk adım hafta içi uygulanan sokağa çıkma yasaklarını kaldırmak olacak. Saat 21:00 ile saat 05:00 arasında uygulanan hafta içi sokağa çıkma yasakları gevşetilirken Cuma 21:00 ile Pazartesi 05:00 arasında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına yine devam edilecek. Ancak hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında illerin vaka sayılarına bakılacak. Riskli ve çok riskli olmayan illerde hafta sonu sokağa çıkma yasakları uygulanmayacak.