1 Mayıs'ta açıklayacaktı! 4a, 4b 4c SSK Bağkur Memur emeklilerine Çalışma Bakanı Bilgin'in zam müjdesi ne?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, 1 Mayıs tarihinde 4a, 4b 4c SSK Bağkur Memur emeklilerine zam ve maaş düzenlemesine ilişkin müjdesi açıklayacak. 1 Mayıs'tan önce ise bazı iddialar gündeme düştü.

Finans 30.04.2022 - 18:04 30.04.2022 - 18:04 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz hafta içerisinde bir konuşmasında emeklilere yeni bir düzenleme açıklayacağını söylemişti. Bakan Bilgin konuşmasında  müjdenin ne olduğunu açıklama için  1 Mayıs tarihini işaret etmiş ve maaşlarda artış olacağını söylemişti. Bunların dışında emekliler için zamlı maaşlara geçiş süreci için de   Temmuz ayını hedef göstermişti. Bakan Bilgin'in açıklamaları sonrası ise maaş artışının ne kadar olacağı araştırılmıştı.

Bir TV programında konuşan Bakan Bilgin o konuşmasında emekli ikramiyeler üzerinden bir de hesaplama yaparak ikramiye zammı yerine maaşların değişeceğini ifade etmişti. 

Çalışma Bakanı Bilgin'in o konuşmasında  "Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağım. Emekli bayram ikramiyesi 27-28-29 Nisan günlerinde hesaplarda olacak. Bin 100 liralık ikramiyeyi biz 400 lira artırmış olsaydık bunun tek seferde maliyeti 10 milyar lira olacaktı ve sadece tek seferlik bir uygulama olacaktı. Biz şimdiki düzenleme ile yaklaşık 13 milyar liralık bir maliyet oluşturacağız. Bunun biraz üzerinde ama devamlı olan bir düzenleme olacak. Emekli maaşı yıl boyunca yüksek olmuş olacak." ifadelerine yer vermişti. 

4A 4B 4C SK BAĞKUR EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLERİ İÇİN 1 MAYIS MÜJDESİ İÇİN İLK İDDİA

Bilindiği üzere 4A SSK kapsamında emekli olan vatandaşlar ile 4B kapsamında emekli olan Bağkurlular her yılın Ocak ve Temmuz döneminde enflasyon oranları kadar maaş zammı alıyorlar. T4C kapsamında emekli olanlar ise toplu sözleşme kapsamında net zam ve üzerine enflasyon farkı kadar zam alıyorlar. 

vedat bilgin 1 mayıs emekli maaş müjdesi

Maaş Zammı Tahmin Edildi

Yılın ilk 3 ayında oluşan enflasyon oranları sonrasında 6 aylık enflasyon oranlarının yüzde 36 olacağı tahmin edildi. Bu oran SSK ve Bağkurlular için yüzde 36 zam anlamına gelirken 4C kapsamında ki emekliler için yüzde 35.5 oranında zam ifade ediyor. 

Yüzde 36'luk zam 2.500 TL'lik maaşları 3.350 TL seviyesine çıkarıyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in zam müjdesinin ise bu rakamın daha üst seviyeye çıkarılması şeklinde olacağı bekleniyor. Emekliler için 1 Mayıs müjdesi ise genel olara 3.500 TL taban aylık olarak öngörülüyor. 

Emekliler için net zam müjdesi ise 1 Mayıs tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@