1 Mayıs'tan Sonra Elektriğe Yeni Zam Bekleniyor

Zam sağanağının devam ettiği şu günlerde 1 Mayıs'tan itibaren elektrik faturalarına da yeni bir zam geleceği iddiası gündemde. Konuya ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı.

Finans 30.04.2022 - 09:55 30.04.2022 - 09:55 Gülşah Konuk Akın

Zam sağanağı devam ediyor. En son benzine 1 lira 33 kuruşluk zam yapılmasının ardından şimdi de gündemde 1 Mayıs'tan sonra elektrik ücretlerine zam geleceği iddiası yer alıyor. Maliyet ile tüketiciye yansıtılan tarifeler arasındaki fiyat farkı giderek büyüyor. Sözcü'nün haberine göre 2,41 TL maliyeti olan 1,26 TL'ye satılan elektrikte yeni zam bekleniyor.

elektrikfaturası

Elektrik faturalarına Ocak ayında ve Nisan ayında olmak üzere iki kez zam yapılmıştı. Fakat maliyet artışlarının devam etmesi nedeniyle yeni bir zammın kapıda olduğu iddia ediliyor. Konutlarda kullanılan elektrikte maliyet artışı, tüketiciye satılan fiyatın çok üzerinde. Aradaki fark neredeyse %92 seviyelerinde. Enerji Piyasaları Uzmanı Çağada Kırım, maliyet ile satış fiyatı arasındaki farkın giderek büyümesi nedeniyle mayıs ayında zam yapılabileceğini açıkladı.

ARADAKİ FARK ARTIYOR
Konutlarda düşük tüketimin satış fiyatı kWH başına 1,26 TL. Bu elektriğin üretim maliyeti ise 2,41 TL. Kırım açıklamasında, maliyet artış hızının düşmemesi durumunda ağustos ayına gelindiği zaman aradaki farkın 1'e çıkacağını, yapılacak zammın ertelenmesi durumunda zam yapılacak oranın da artacağını söyledi. 

elektrik-zammı

BOTAŞ'ın elektrik üretim doğalgaz tarifesi, 2021 yılının Ocak ayından beri metreküp başına 1,41 TL iken 10,75 TL seviyelerine yükseldi. Artış oranı %600 oranlarına kadar çıktı. Tüm maliyet artışlarının tüketicinin elektrik faturasına yansıtılmadığını açıklayan Kırım, artışların artık sürdürülemeyecek noktaya ulaştığını, bu nedenle tüm abone gruplarının elektrik faturalarına zam beklendiğini, yapılacak zam oranının ise henüz netlik kazanmadığını dile getirdi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@