1 Milyon Riskli Konut Bina Güçlendirme İle Kurtarılabilir!

Her an meydana gelme riski bulunan Büyük İstanbul Depremi ile yıkılma riski bulunan konutlar için kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. Riskli bina olarak belirlenen binalar yıkılmadan da kurtarılabilir!

Kentsel Dönüşüm 22.11.2019 - 12:05 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Her an meydana gelme riski bulunan Büyük İstanbul Depremi ile yıkılma riski bulunan konutlar için kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. Riskli bina olarak belirlenen binalar yıkılmadan da kurtarılabilir!

Konu hakkında açıklama yapan Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan riskli binalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı muhabirine önemli açıklamalarda bulunan Türkkan  özellikle de 2000 yılından önce yapılan binaların büyük kısmının ciddi risk altında olduğunu belirtti. Riskli Binalar Mutlaka Kontrol Edilmeli!İstanbul'da çok sayıda riskli bina bulunduğunu belirten Türkkan "Riskli binalar bazı ilçelerde yoğunlaşmakla birlikte şehrin hemen hemen her bölgesinde bulunuyor.Burada 2 milyon konutun yarısı, bir milyon adedi, güçlendirmeyle kolaylıkla kurtarılabilir. Aslında tüm binalar güçlendirmeyle kurtarılabilir ancak bazıları o kadar kötü ki güçlendirme maliyeti yıkıp yeniden yapmaktan daha yüksek çıkabilir. Bir milyon konut hem maliyet hem de zaman açısından güçlendirmeyle rahatça kurtarılabilir" dedi. Beton Takviyesi Yapılarak Binalar Güçlendirilebilir! Beton takviyesi yapılarak bu binaların kurtarılabileceğini belirten Türkkan "Binalarda en sık kullanılan güçlendirme yöntemi beton takviyesi ile çelik ve karbon fiber kullanılması. Güçlendirmede temele kadar iniliyor.Kriterlere uygun şekilde güçlendirilen binaların, deprem güvenliği açısından yeni yapılan binadan hiçbir farkı kalmaz. Burada depremden sonra insanların dışarı sağ salim çıkması önemlidir. İstanbul'da riskli olduğu belirtilen 2 milyon konutun bir milyonu, yıkıp yeniden yapma maliyetinin yüzde 40'ına veya daha düşük bir rakama güçlendirilebilir.Yani güçlendirmeyle maliyet yüzde 60 azaltılabilir. Güçlendirme maliyetleri yapıdan yapıya değişir. Sadece bodrum katının düzeltilmesiyle güçlendirilebilecek binalar da vardır ki bu daire başına sadece 10 bin lira maliyet demek.Betonu ve demiri kötü olan, en yoğun güçlendirme işleminin yapılacağı daireler ise 50-100 bin lira giderle kurtulabilir. Maliyetler daire büyüklüğüne veya binalardaki konut sayısına göre değişebilecektir" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@