1 Ocak'ta Başvurular Herkese Açıldı! E-Devlet'ten Başvuru Yapana Bir Defa Ödenecek

2022 yılı için sosyal yardım başvuruları Cumartesi günü itibariyle herkese açık başladı. Devletten tek seferlik destek almak isteyenler için yeni dönem şartlarını, başvurularını aktarıyoruz.

Finans 01.01.2022 - 09:16 01.01.2022 - 09:16 Mustafa Karagöz

2022 yılının girmesinin ardından çok sayıda devlet desteği için tüm ödemeler, rakamlar, başvurular sıfırlandı. Vatandaşların alabilecekleri destekler yenilendi. Ayrıca ödenen tutarlara zam yapıldı. Emlak365.com olarak bizlerde vatandaşların alabilecekleri bazı destekleri sizlerle paylaştık. 2022'de başvuru yapabileceğiniz nakit para yardımları ile tek seferlik ödeme listelerini bir araya getirdik. 

2022 BAŞVURU EKRANI HERKESE AÇILDI - 1100 TL YARDIM PARASI ÖDENECEK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın vatandaşlara sunduğu başvuruları 2022'de devam edecek ödemelerin başında sosyal yardım parası geliyor. Sosyal yardım parası ihtiyaç sahibi konumunda olan vatandaşlara anlık durumlarını iyileştirmeleri adına sağlanır. Bu ödemelerde rakam 1100 TL olarak ödenecek. Başvuruda bulunacak olan vatandaşların durumları incelendikten sonra ödemeleri hesaplarıan yatırılacak. 

ocak 2022 devlet destekleri (1)

1100 TL devlet desteği ödemesinde vatandaşların sağlamaları gereken bazı şartlar var. İlk koşul 1100 TL yardım parası kesinlikle memurlara, kamu işçilerine, aylık hane geliri yüksek olanlara, kişisel geliri yüksek olanlara ödenmiyor. Ayrıca 1100 TL ödemeleri işsizlik maaşı alan veya diğer devlet ödemelerinden faydalananlara de verilmez. Bu destek için temel şart vatandaşların aylık hane gelirlerinin düşük olmasıdır. Başvurular e-Devlet kanalı üzerinden yapılır. 

TEK SEFERLİK DEĞİL DÜZENLİ 1125 TL ÖDENİYORDU 2022 YILINDA ARTACAK

Devlet kurumları tarafından sağlanan ikinci bir destek ödemesi de Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün aracı olduğu ve başvuruları bizzat aldığı muhtaç aylığı ödemesidir. Bu destek ödemesinin en önemli özelliği ise aylık olması. VGM gerekli incelemeler sonunda bir kişiye muhtaç aylığı ödemesi sağlar ise vatandaşlar aylık olarak 1125 TL destek ödemesi almaya hak kazanırlar. 

ocak 2022 devlet destekleri (2)

1125 TL olan 2021 VGM aylığı 2022 yılında zamlanacak ve daha yüksekten ödenecek. Muhtaç aylığı ödemelerinde vatandaşların sağlamaları gereken şartlar "Sosyal güvencesi olmaması, Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması, Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması, Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması" olarak sıralanır. 

Ödemelerden faydalanmak isteyen aileler Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi web sitesine erişim sağlayacaklar. Burada muhtaç aylığı sayfasından başvuru formunu bulup dolduracaklar. Ardından formun çıktısını alıp kimlikleri ile birlikte VGM İl Müdürlüklerine başvuruda bulunacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@