1 Temmuz 2021 Tarihli Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla Acele Kamulaştırma Kararı Yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 154 kV Kahramanmaraş – Elbistan Enerji İletim hattı Deplase Projesi Kapsamında Bazı Taşınmazların Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

EMLAK HABERLERİ 01.07.2021 - 03:00 01.07.2021 - 03:00 Emlak 365

Resmi Gazete'nin 1 Temmuz 2021 tarihli sayısında 4204 karar sayılı Cumhurbaşkanı Kararı olan 154 kV Kahramanmaraş – Elbistan Enerji İletim hattı Deplase Projesi Kapsamında Bazı Taşınmazların Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI YAYIMLANDI

Yayımlanan Cumhurbaşkanı Karar ile yaqpılacak olan acele kamulaştırma için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yetkilendirme yapıldı. İlgili Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılacak olan proje için acele kamulaştırma yapılacak. 

Acele kamulaştırma kararının Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi için verildiği bildirildi. Türkiye Elektirk İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 154 kV Kahramanmaraş – Elbistan Enerji İletim Hattı Deplase Projesi kapsamında acele kamulaştırma uygulanacak. 

Cumhurbaşkanı Kararı'na göre belirtilen projenin güzergahında isabet eden taşınmazlarda direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulması suretiyle Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına 2942 sayılı Kamulaştırma Kanuınu'nun 27. maddesi gereği karar verildiği bildirildi. 

ACELE KAMULAŞTIRMA NEDİR?

Kamu yararı amacı gözetilerek yapılan kamulaştırma işlemi şekline acele kamulaştırma adı verilir. Kamu kurum veya kuruluşunun kamulaştırma işlemlerini tek tek yapmaya kalktığı zaman sürecin çok uzayacak olmasından dolayı acele kamulaştırma kararı alınır.

Acil durumlar karşısında zaman kaybının önlenmesi için alınan acele kamulaştırma kararı bazı şartlarda uygulanır. Bu karar Cumhurbaşkanı kararı olarak Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girer. 

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan yetkilendirme ile başlatılan acele kamulaştırma işleminde vatandaşları zarara uğramalarına izin verilmez. Bundan dolayı tüm kamulaştırma kuralları acele kamulaştırmada da uygulanır.

Acele kamulaştırma kararı verildikten sonra kamulaştırma işlemi hemen yapılır ve devam eden projelerde aksama meydana gelmemesi sağlanır. Ancak diğer kamulaştırma prosedürleri ertelemeli olarak uygulanarak hak kaybının olması önlenir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@