1 Yıl İçinde 3 Defa Ödeniyor! İş Arayanlara Masraflar için 425 TL Harçlık

Sosyal destek ödemeleri kapsamında İŞKUR üzerinden iş arayanlara yol ve diğer masraflar için 425 TL harçlık sağlanacak. Aile Bakanlığı'nın yapacağı ödemelere dair 2022 şartları açıklandı.

Finans 02.02.2022 - 14:59 02.02.2022 - 15:06 Mustafa Karagöz

Sosyal destek ödemeleri 2022 yılında artmıştı. Söz konusu fiyat artışlarına ilişkin resmi açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan geldi. Yazılı bir basın açıklaması yayımlayan Bakan Yanık 2022'de hangi ödemenin ne kadar ödeneceğini ilan etmişti. Sosyal yardım ödemelerinde vatandaşların genel bildiği ödemelerin dışında gözlerden kaçan bazı destek ödemeleri de bulunuyor. 

SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİ YÜKSELDİ

2022 yılında ödenecek ödenen destek ödemelerinden bir tanesi de iş arayanlar için olacak. İş arayan vatandaşlar sosyal yardım programlarından yararlanıyorlarsa, işe girme süreçlerinde ek bir ödeme alırlar. 

Bakanlık vatandaşların iş girmelerini destekler ve bu amaçla iş başvuruları aşamasında masraflar için harçlık sağlar. Harçlık ödemeleri bir yılda 3 defa alınabilir ve ödemeler her yıl aynı oranda yapılır. Bakanlık ödemelerin net asgari ücretin yüzde 10'u kadar yapılacağını ilan ederken 2022 yılı için bu rakam 425 TL olarak belirlenmişti. 

İş başvurusu desteği olarak verilen Aile Bakanlığı yardımını almak için ise 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanıyor olmak şartı var. Bu şartın dışında ayrıca destek ödemeleri 18 yaşından büyük, 55 yaşından küçük olmak kopşulu ile ödenir. Ödemelerin vatandaşlar adına tanımlanabilmesi için; iş başvurusunda bulunan kişinin İŞKUR tarafından iş görüşmesine yönlendirilmiş olması isteniyor. 

ÖDEMELERİ ALABİLMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

Aile Bakanlığı'nın destek ödemelerinin alınabilmesi için başvuru aşamasından sonra İŞKUR'un başvuru işlemine ilişkin bakanlığına bilgi vermesi gerekiyor. Bunun için 1 aylık süre bulunuyor. 

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü destek ödemesi için başvuru onay ve ödeme işlemlerine dair  "İŞKUR aracılığı ile işe yönlendirildiği bilgisi Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemine bildirilen sosyal yardım yararlanıcıları bildirim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yararlanabilir." açıklamasında bulundu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@