1 Yıllık Kira Sözlemesi Bitince Ne Olur, Kiracı Evden Çıkarılabilir Mi?

Bir ev kiralanırken ev sahipleri ile kiracılar arasında kira sözleşmesi imzalanarak kiralanana ait tarafların yükümlülükleri belirlenir. Peki 1 yıllık kira sözleşmesi bitince ne olur? Kira sözleşmesi nasıl yenilenir? Kira sözleşmesi yenilenmezse ne olur?

EMLAK HABERLERİ 03.07.2021 - 06:00 03.07.2021 - 06:00 Emlak 365

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yükümlülükleri belirleyen yazılı belge anlamına gelen kira sözleşmesi kiralamalarda büyük bir önem sahiptir. Kira sözleşmesi her iki tarafı güvence alına alırken her iki tarafa da yükümlülükler yüklemektedirler. 

Kira sözleşmelerinin en bağlayıcı maddelerinden birisi sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihleri olur. Kiracının gerekmesi halinde tahliye edilebilmesi bu sözleşme süresine bakılarak yapılır. 6098 numaralı Türk Borçlar Kanunu'na bakılarak kiracılar belirli süreler içerisinde tahliye dilebilir. 

Kira sözleşmeleri sözleşme süreleri açısından ikiye ayrılırlar. Belirli süreli kira sözleşmeleri ve belirsiz süreli kira sözleşmeleri ayrı ayrı kurallara tabidirler. Kiracıların tahliye süreleri bu sözleşmelere göre değişir. 

BELİRLİ SÜRELİ KİRA SÖZLEŞMESİNİ;N SÜRESİ DOLARSA NE OLUR?

Belirli süreli kira sözleşmesinde sözleşmenin bitiş tarihi net şekilde yazılıdır. Bu kira sözleşmesi genellikle 1 yıllık olur. 1 yılın sonunda taraflar birbirlerine herhangi bir bildirimde bulunmazlarsa kira sözleşmesi otomatik olarak 1 yıl uzar. 

Kira sözleşmesi otomatik olarak yenilendiği için ev sahipleri kiracılarını tahliye etmekte büyük bir güçlük çekerler. Ancak burada kritik bir detay bulunmaktadır. 10 yıllık sürenin ardından kira sözleşmelerinin otomatik yenilenmesine bakılmaksızın ev sahibinin kiracısına bildirimde bulunarak kiracıdan tahliyesini isteyebilir. 

Kira sözleşmesinin süresi dolmadan 15 gün önce ev sahibi kiracıdan tahliye talebinde bulunabilir. Kiracı böyle bir bildirim alırsa buna uymak zorundadır. Bu bildirime uymayıp evi süresinde tahlşiye etmeyen kiracılar ev sahiplerine geçen sürenin kirasını ödemek zorunda kalılar.

BELİRSİZ SÜRELİ KİRA SÖZLEŞMESİ NASIL SONA ERER?

Belirsiz süreli kira sözleşmeleri de bir başka sözleşme çeşididir. Bu sözleşmelerde sözleşme süresine dair bir detay bulunmaz. Bu sözleşme türünde ev sahibi veya kiracı talep etmedikçe sözleşmeler her bir yılın sonunda yenilenmiş sayılır. 

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde kiracılar istedikleri an evi tahliye etme hakkına sahiptir. Ev sahiplerinin ise bu konuda hakları ancak 10 yıllık sözleşme süresinin dolması ile doğabilir. Yine bir istisna bu sözleşmede görülebilir. 

Ev sahipleri ile kiracılar arasında belirsiz süreli kira sözleşmesi yapılırken taraflar tahliye taahhütnamesi imzalarlarsa o taahhütnamede yazılı süreler içerisinde ev sahipleri kiracıların tahliyelerini sağlayabilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@