10 Gruba Elektrik Faturası Yardımı! Faturanın 205 Lirasını Devlet Ödeyecek

Elektrik faturaları gelen zamlardan sonra cep yakarken devletin elektrik faturası yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelere fatura desteği veriliyor. Kimler elektrik yardımı alabilir, başvuru şartları ne?

Finans 14.02.2022 - 07:25 14.02.2022 - 07:36 Gülcan Özer

Tüm dünyada yaşanan enerji krizi Türkiye'de de ağır bir faturaya neden olurken gelen zamlar ile vatandaşın cebi adeta alev almıştı. Gelen zamların ardından faturalar nerede ise 2 katına çıkarken yaşanan süreç en çok dar gelirli aileleri zorlamıştı. Devletten dar gelirli ailelere fatura desteği 2022 için yeni açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapıldı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklama ilme 2022 yılında yapılacak olan elektrik faturası yardımı için merak edilen sorular yanıtladı. Bakanlık "kimlere elektrik faturası yardımı yapılır?" sorusuna liste yayımlayarak yanıt verirken elektrik faturası yardımı tutarı rakamlarını da açıkladı. 2022 elektrik faturası yardımı kaç TL, ne kadar, elektrik yardımı kimler yararlanabilir?

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NE KADAR, 2022 ELEKTRİK YARDIMI KAÇ TL OLACAK?

Elektrik fiyatlarına yapılan zamlarla beraber elektrik faturası yardımı 2022 rakamları da güncellendi. Yapılan güncellemenin ardından 2022'de elektrik faturası yardımı için ödenen rakamlarda değişti. Hatırlanacağı üzere 1 Ocak 2022 tarihinde yapılan fiyat güncellemesi ile beraber kademeli tarifeye geçiş yapılmış, 150 KW kadar olan elektrik tüketiminde kWh başı saat ücreti 1.37 TL olarak açıklanırken bu rakamın aşılması durumunda ise katlamalı tarife ile 2.06 TL / kWh olarak ücretlendirme yapılacağı açıklanmıştı. 

elektrik yardımı şardtları

Kesilen faturaların son derece yüksek olması nedeni ile yoğun bir kamuoyu tepkisi oluşurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklama ile 150 kWh olan sınır 210 kWh olarak revize edilmişti. Bu kapsamda; 

1-2 kişilik ailelere 75 kWh,

3 kişilik ailelere 100 kWh,

4 kişilik ailelere 125 kWh,

5 ve daha fazla kişilik ailelere 150 kWh olmak üzere 1.37 TL üzerinden hesaplanırsa aylık 205 TL, katlamalı tarifeden hesaplanırsa ise aylık 309 TL elektrik faturası yardımı yapılacak. 

elektrik faturası yardımı 2022

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ KİMLER ALABİLİR?

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 2022 yılı için elektrik faturası yardımı desteği verilecek olan kişilerin kapsamı genişletildi. Kronik hastalığı olan kişilere de listeye dahil edildi. Böylelikle; 

Eşi vefat eden dul kadınlar, 

Askerin muhtaç durumda olan ailesi, 

Asker çocuğu, öksüz ve yetimler, 

Şartlı eğitim ve şartlı sağlık programından yararlanan hak sahipleri, 

Çoklu doğum yardımı programından yararlanan hak sahipleri, 

Engelli bireyler, 

Engelli yakını maaşı alan kişiler, 

Kronik hastalığı olan kişiler, 

Yaşlılık maaşı alan kişiler, 

Slikozis maaşı alan kişiler.

elektrik desteği

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR, PTT 'DEN NASIL ALINIR?

Yukarıda yer alan listede yer alan vatandaşlar bir kuruma başvuru yapmadan direkt olarak gelen elektrik faturasını alarak kendilerine en yakın PTT şubesi üzerinden ödeme yapabilecekler. PTT'den elektrik faturası ödemesi yapılırken devletin verdiği elektrik faturası yardımı borçtan düşülerek fatura tahsil edilecek. Fazla para iadesi yapılmayacak, eksik kalan rakam varsa fatura sahibi bu rakamı tamamlayarak ödemeyi gerçekleştirecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@