10 Milyar Dolarla Uçacak Hisseler! BAE Türkiye Yatırımı Borsayı Nasıl Etkiler?

Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye'ye 10 milyar dolarlık yatırım yapacak. Peki 10 milyar dolarlık Arap sermayesi Türkiye'de borsayı nasıl etkileyecek? En fazla hangi hisseler yükselecek?

Finans 25.11.2021 - 11:28 25.11.2021 - 11:28 Mustafa KARAGÖZ

Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında ilişkiler normalleşiyor. Daha önce özellikle Ortadoğu ve Afrika'da karşı karşıya gelen iki ülke yeni dönem ile birlikte daha yakın temaslar kuruyorlar. Bu kapsamda BAE Veliaht Prensi yıllar sonra Türkiye'ye geldi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdi. 

10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMLA BAŞLANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan arasında çok kritik bir görüşme gerçekleşmişti. Söz konusu toplantı uzun süre gerçekleşen ilk yüz yüze görüşme özelliği taşıyor. Uzun yıllar sonra yanyana gelen iki ülkenin ilk görüşmesinde ise Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında doğrudan yatırımları anlaşmaları imzalandı.

10 MİLYAR DOLARLIK İMZA

Ziyaretin hemen ardından ise anlaşmalara ilişkin ilk açıklama geldi. Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi kameralar karşısına geçerecek bir konuşma yaptı. Suwaidi yatırımlara dair "Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, 'Görüşmeler neticesinde şöyle bir karar alındı: BAE Türkiye'de yatırım için 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır ve tahsis etmiştir" ifadelerini kullandı. 

YATIRIM HANGİ ALANDA OLACAK? HANGİ SEKTÖRLER ETKİLENECEK? HANGİ ALANLARDAKİ HİSSELER TAKİP EDİLECEK?

BAE ile Türkiye arasında imzalanacak anlaşmlara dair elde edilen ilk bilgilerde iki ülkenin bazı sektörlerde ortak hareket edeceği yönünde. Türkiye'nin öncü olduğu alanlara yapılması muhtemel yatırımların özellikle Enerji Sektörü için olacak. Bunun yanında iki ülke Sağlık ve Ulaşım Sektörlerinde de ortak hareket edecekler ve bu sektörlere yatırım yapılacak. BAE ile imzalanan bir anlaşma da Petrokimya sektörü için olacak. Anlaşma kapsamında yer alan diğer faaliyet alanları ise çevre, ticaret, altyapı olacak. 

EDİTÖR NOTU: Yatırım alanları sadece haber amacıyla paylaşılmış olup asla yatırım tavsiyesi içermez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@