10 TL Olan Dolur Kuru Sonrası Hazine Bakanı Elvan'dan Son Dakika Enflasyon, Kur ve CDS Primi Açıklaması!

Beşinci Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'ne katılan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan önemli açıklamalarda bulundu. Son dakika enflasyon, dolar kuru ve Türkiye CDS primi açıklamasının detayları!

Finans 16.11.2021 - 10:25 16.11.2021 - 10:25 Gülcan Özer

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan günlük programı kapsamında Beşinci Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'ne katıldı. Dolar kurunun 10 TL olmasının ardından ilk kez basın mensupları karşısında açıklamada bulunan Elvan'ın satır aralarında verdiği mesajlar piyasalar tarafından merakla bekleniyordu. 

Hazine Bakanı Elvan enflasyon cephesinde arzuladıkları seviyede olmadıklarını belirterek Türkiye'nin hedeflediği büyümeyi sürekli kılmasının en önemli yolunun fiyat istikrarından geçtiğini belirterek bakanlık olarak kendilerinin fiyat istikrarını sağlamak adına üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini öne sürdü. Tüm dünyanın pandemi nedeni ile zorlu bir dönemden geçtiğini belirten Bakan Elvan küresel yoksulluğun son çeyrek asırda ilk kez artmasına dikkat çekti. 

BAKAN ELVAN'DAN SON DAKİKA DOLAR VE ENFLASYON AÇIKLAMASI GELDİ! 

Dolar kurunun 10 TL olmasının ardından bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu olan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan "Enflasyon cephesindeyse, maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Küresel konjonktür ve yurt içi görünüm, enflasyonla mücadelede son derece dikkatli olmamız gerektiğini ortaya koyuyor.

Her zaman altını çizdiğim üzere, biz özel sektör öncülüğünde; dengeli, sürdürülebilir, rekabetçi, istihdam ve çevre dostu bir büyümeden yanayız. Hedeflediğimiz büyümeyi sürekli kılmanın ön koşulu fiyat istikrarından geçiyor. Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde, döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecektir. Bu sayede uzun vadeli faiz oranları da gerileyecek ve yatırımlar için öngörülebilirlik ufku artacaktır" dedi. 

Halka arzların sermaye piyasaları açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten Bakan Elvan kamu olarak 2022 senesinde kendilerinin de özelleştirme uygulamalarında halka arz yöntemini kullanacaklarını dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@