10 Yıllık Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?

Ev sahipleri eski kiracılarını evden çıkarmanın yollarının neler olduğunu merak ediyorlar. Peki 10 yıllık bir kiracı evden nasıl çıkarılır? 

Emlak Haberleri 12.10.2021 - 03:00 12.10.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan problemler kiracıların evden çıkarılması ile sonuçlanıyor. Ev sahipleri kira sözleşmelerinden dolayı kiracıların yükümlülüklerini devam ettirmeleri kaydıyla onları kolay kolay evden çıkaramıyorlar. Özellikle uzun yıllar aynı evde kiracı olaranların evden çıkarılması oldukça güç bir durum teşkil ediyor. Peki 10 yıllık bir kiracı evden nasıl çıkarılır? 

KİRA SÖZLEŞMELERİ OTOMATİK OLARAK 1 YIL UZUYOR

Kira sözleşmeleri yapılırken ev sahipleri ile kiracılar sözleşme sürelerini belirli süreli veya belirsiz süreli olarak tercih edebiliyorlar. Belirli süreli kira sözleşmelerinin süre sonunma gelindiğinde kiracılara sözleşmenin son aerdirilmesi hakkı verilmiyor.

Bu şekilde kiracılar herhangi bir yükümlülükleri olmadan sözleşme sonunda evi boşaltabiliyorlar. Ancak aynı hak ev sahiplerine verilmiyor. Ev sahipleri kira sözleşmesinin biteceği tarihten en az 15 gün önce sözleşmeyi sona erdireceğini kiracılara yazılı olarak bildirmek zorundalar. Bu bildirim yapılmadığı takdirde kira sözleşmeleri otomatik olarak 1 yıl süre uzatımına uğruyor. 

10 YILI DOLDURAN KİRACILARI EVDEN ÇIKARMAK İÇİN EV SAHİPLERİNE KANUNEN HAK VERİLİYOR

Ev sahiplerinin mağdur olmaması için ilgili kanunda ekstra bir hak tanınıyor. Kira sözleşmelerinin otomatik olarak süre uzatımına uğraması sonucu 10 yılı dolduran kiracıları ev sahipleri herhangi bir gerekçe göstermeden evden çıkarabiliyorlar. Peki bu evden çıkarma işlemi nasıl yapılmalıdır? 

10 YILLIK KİRACI EVDEN NASIL ÇIKARILIR?

10 yıllık kiracının evden çıkarılabilmesi için bazı şartların gerçekleşmiş olması gerekiyor. Buna göre öncelikle otomotik süre uzaması ile kiracının 10 yıllık bir kiracı olması gerekiyor. Ev sahibi 10 yıllık uzama süresinin dolmasına en az 3 ay kala kiracıya sözleşmeyi fesih edeceğini bildirmelidir.

Ayrıca ev sahibi ile kiracı arasında 10 yıllık uzama süresinden sonraya ait yeni bir sözleşme yapılmamış olmalıdır. Bu şartlar gerçekleştiği takdirde ev sahipleri gerekçe bildirimi olmaksızın kiracıları evden çıkarabilirler. Bu konuda kiracıların herhangi bir hakları bulunmamaktadır. Kanun tamamen ev sahiplerini güvence altına almaktadır. 

10 yıllık bir kiracının evden çıkarılmasında en kritik detay tahliye bildiriminin yazılı olarak belirlenen sürede yapılmış olmasıdır. Olası bir mahkeme sürecinde bu yazılı bildirim ispat edilmelidir. Bundan dolayı da yazılı bildirim noter kanalıyla yapıldığında ispat etmesi daha kolay olmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@