100 Bin TL ve 250 Bin TL Acil Destek Kredisi! 12 Ay Ödeme Yapılmıyor, Kredi Faizini KOSGEB Karşılıyor!

KOSGEB yangın ve selden etkilenenler için verdiği destek kredisinin miktarını arttırdı. KOSGEB'den hemen 250 bin TL destek kredisi 12 ay ödeme olmadan alınabilecek.

100 Bin TL ve 250 Bin TL Acil Destek Kredisi! 12 Ay Ödeme Yapılmıyor, Kredi Faizini KOSGEB Karşılıyor!

KOSGEB tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen destek kredilerine yangın ve afet güncellemesi yapıldı. Daha önce 100 Bin TL olarak verilen bu destek kredisi yangın ve sel gibi afetlerden etkilenen bölgeler için 250 Bin TL'ye çıkarıldı.

Üretimin devam etmesi ve çalışma hayatında aksama meydana gelmemesi için KOSGEB tarafından ihtiyacı olan işletmelere destek kredisi verilmeye devam ediliyor. Bu destek kredisinden yararlanarak finansman sorunlarını çözen işletmeler faaliyetlerine herhangi bir aksamaya mahal vermeden devam edebiliyorlar.

Son dönemlerde Türkiye'nin belirli bölgelerinde meydana gelen sel felaketi ve orman yangınları ile bu bölgelerin ekonomik yaşamı büyük bir darbe aldı. Bu darbenin insanların ekonomik hayatlarında kalıcı izler bırakmaması için devlet tarafından devreye KOSGEB sokuldu. KOSGEB bu bölgelere özel imtiyazlarla destek kredisi kampanyasında güncellemeler yaparak finansman desteği sağlamaya başlayacak.

KOSGEB ACİL DESTEK KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

KOSGEB'in afet bölgelerinde devreye sokacağı acil destek kredisinin ayrıntıları belli oldu. Buna göre mevcut destek kredisinin limiti bu bölgeler için özel olmak kaydıyla 100 Bin TL'den 250 Bin TL'ye çıkarıldı.

KOSGEB'in vereceği destek kredisinden kimlerin ne kadar faydalanabileceği de bir sisteme bağlandı. Bunun için küçük ve orta ölçekli işletmelerin 2020 yılı hasılatlarına bakılacak. 2020 yılında 250 Bin TL ile 500 Bin TL arasında hasılat elde eden işletmelere 250 Bin TL destek kredisi verilecek.

2020 hasılatları 100 Bin TL ile 250 Bin TL arasında olan küçük ve orta ölçekli işletmelere ise elde ettikleri hasaılat kadar destek kredisi tanımlanacak.

2020 yılının bilançolarında 100 bin TL'nin altında hasılatları olan işletmelere ise 100 bin TL destek kredisi verilecek.

kosgeb kredi

KOSGEB DESTEK KREDİSİ MALİYETLERİ NE OLACAK?

KOSGEB tarafından verilecek olan acil destek kredisinin maliyetlerinin de oldukça cazip olacağı bildirildi. 12 ay geri ödemesiz bir şekilde verilecek olan destek kredisi bu ödemesiz dönemden sonra başlayacak 24 ayda geri ödenecek. Bu 24 aylık geri ödeme her ay değil 3 ayda bir yapılacak. Destek kredisi kullananlar tüm krediyi 3 ayda bir 8 taksitle kapatmış olacaklar.

KOSGEB Destek kredisi bankalar aracılığı ile verilecek. Bu kredinin faiz maliyeti ise KOSGEB tarafından karşılanacak.

KOSGEB DESTEK KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KOSGEB destek kredisi başvurusu diğer destek kredilerinden farklı olacak. Öncelikle yangından ve selden hasar gören işletmelerin bu hasarları tespit edilecek. Bu tespitin ardından KOSGEB bankaya bir bildirimde bulunup ilgili işletmenin kredi kullanabileceğini iletecek. Bankalardan krediyi çekecek olan işletmelerin kredi faizleri bankalar tarafından silinip KOSGEB hanesine yazılacak.

KOSGEB DESTEK KREDİSİ HANGİ İLLERDE VERİLECEK?

KOSGEB acil durum destek kredisi her ilde verilmeyecek. Geçtiğimiz haftalarda sel felaketi yaşanan Rize, Artvin ve Düzce bu krediden yararlanabilecek. Orman yangınlarının olduğu illerin de kapsam içerisine alınacağı açıklanırken bu illerin hangileri olacağı şu anda resmi olarak bildirilmedi.

SONRAKİ HABER