100 m2 3 Oda 1 Salon Betonarme Ev Kaç TL Maliyetle Yapılır? 2022 İnşaat Maliyetleriyle Fiyat Tablosu

Betonarme ev kaç TL'ye yapılır? 2022 demir, çimento, beton parası, proje maliyeti ve diğer tüm kalemlerde fiyatlar ne kadar oldu? Arsası olanlar için 2022 ev yapım maliyetleri.

Emlak Haberleri 12.01.2022 - 11:07 14.01.2022 - 17:53 Mustafa Karagöz

Kendi evini almak yerine yapmak isteyenlerin geri adım atmasındaki en önemli nedenler maliyetlerin çok yüksek olması ve sürecin çok meşakkatli ilerlemesi. Projenin belirlenmesinden sonra ev yapılacak alanın düzenlenmesi, inşaat için malzeme temini, inşaatın başlaması, ilerlemesi ve diğer tüm süreç vatandaşların geri adım atmasına neden oluyor. 

Peki 2022 yılında tüm zorlukları geride bırakarak kendi evini yapmak isteyenler evlerini nasıl ve hangi maliyet tutarları ile yapacaklar? İşte kalem kalem inşaat malzemeleri tutarları ve ev yapma maliyetleri. 

KENDİ EVİNİ YAPMAK İSTEYENLER İÇİN İNŞAAT MALİYETLERİ

Kendi evini yapmak isteyenler için demir, çimento beton başta olmak üzere birçok ürün kalemi maliyetlerin ne kadar oluşacağını ortaya çıkaracak. En önemli sorun ise dolar kuru ile gelen zamların geri gitmemesi. Çimento fiyatları ile demir fiyatları ev yapım aşamasında vatandaşları en çok zorulayan ürünler olacaktır. 

2022 yılının ilk dönemlerinde bir ton demir fiyatı 11.000 TL ile 12.000 TL arasında değişiyor. 

Çimento fiyatlarına bakıldığında beyaz çimentonun 50 TL ile 60 TL arasında olduğu görülürken gri çimento 25 TL ile 35 TL arasında değişiyor. 

En çok kullanılan beton türü olan C30 Beton 2022 yılının başında ortalama 500 TL 600 TL arasında değişmektedir. 

100 metrekare oturum alanına sahip 2+1 odalı betonarme bir ev inşa etmek için toplamda beton kullanacağınız alan miktarı ortalama olarak 30 metrekaredir. Zemin, çatı ve temel betonu ile birlikte ihtiyaç duyacağınız beton miktarı ortalama olarak 30 m3 civarında olacaktır. C30 beton türü tercih edildiğinde beton ilan edilen fiyat aralığında hazır alındığında rakamlar az çok netleşecektir. 

Bu maliyetlerin dışında ev içinde kullanılacak olan PVC, kapılar diğer tüm ek giderler de maliyetlerin yükselmesini sağlayacaktır. Alt ürünlerde kullanılacak olan malzemelerin kalitesi, ek tercihler ve müşteri tercihleri evin fiyatlarını belirleyecek. 

Ancak standart ürünler kullanılıp ortalama kalitedeki malzemeler kullanıldığında vatandaşların 100 metrekare bir ev için ödeyecekleri ortalama malzeme parası 150.000 TL ile 250.000 TL arasında değişecektir. Fiyat aralığının çok olmasının en önemli nedeni ise müşterilerin tercih edebileceği seçeneklerin çok olması ve markalara arasında ki fiyat farkından kaynaklanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@