100.000 TL Konut Kredisi 2021 Masraf Tutarı! Sigorta, DASK, İpotek, Ekspertiz Ücreti

100.000 TL konut kredisi kullanarak kendi evini almak isteyenlerin yapacakları sigorta, DASK, ipotek tesis, kredi tahsis, ekspertiz ücreti tutarı 3 bin TL'yi geçiyor. Kalem Kalem maliyet tablosu.

100.000 TL Konut Kredisi 2021 Masraf Tutarı! Sigorta, DASK, İpotek, Ekspertiz Ücreti

İş Bankası'ndan konut kredisi kullanarak ev alacaklar için çok sayıda masraf ödemesi bulunuyor. Sadece kredi masrafları binlerce TL'yi bulurken bu masraflara daha sonra tapu masrafları da ekleniyor.

KONUT KREDİSİ MASRAFLARI

Konut kredisi ile ev alacaklar için masraflar kredi başvuru aşamasında başlar. Öyle ki kredi çekecek olan müşteriler için onay geldiğinde ilk olarak kredi tahsis ücreti masrafı ödenir. Ödemeler çekilen kredi limitine göre belirlenir. Bankalar kredi tahsis ücretini en yüksek yasal sınırdan alıyorlar. 2021 yılında kredi tahsis ücreti yüzde 0.525 olarak uygulanır.

Kredi kullanımlarında ikinci masraf tutarı ise ekspertiz çalışması sürecinde oluşur. Ekpertiz ücreti en yüksek masraf kalemlerinin başında gelir. Bankaların özel firmalar üzerinden sağladığı ekspertiz ücreti hizmeti için fiyatlar bankadan bankaya değişiyor. Bazı bankalar 1100 TL ekspertiz ücreti alırken bazı bankalar bu rakamı 1350 TL olarak uyguluyor.

Kredi masraflarında bir diğer kalem ise ipotek tesis ücreti. İpotek ücreti alınan konutun üzerine çekilen kredi için konutun teminat gösterilmesi sürecinde ödenir. Ödemeler 200 TL ile 350 TL arasında değişir.

Diğer kredi masraf ödemeleri ise sigorta masraflarından oluşur. hayat sigortası, konut sigortası, DASK masrafları 1000 TL'yi aşan rakamlara ulaşabiliyor. Sigortaların tamamı bankaya göre, kişiye göre, alınacak daireye göre değişir.

100.000 TL'LİK KREDİ İÇİN MASRAF TUTARI 3.079 TL

100.000 bin TL konut kredisi kullanacak olan bir müşterinin ödeyeceği masraf tutarlarını sizler için hesapladık. Tüm masraf ödemelerinin kalem kalem tutarlarını İş Bankası'nın uyguladığı limitlerle aktarıyoruz.

Kullanılacak konut kredisi tutarı: 100.000 TL

Ekpertiz ücreti masrafı: 1350 TL

Kredi tahsis ücreti: 500 TL

DASK: 160 TL

İpotek tesis ücreti: 325 TL

Konut sigortası: 260 TL

Hayat sigortası: 450 TL

İş Bankası'nın Kredi Hesaplama Ekranı

kredi masrafları iş bankası

Yukarıda yer alan rakamlar İş Bankası'nın resmi sitesinden alınmıştır. 100.000 TL konut kredisi üzerinden ilan edilen rakamlar kredi kullanılacak bankaya göre farklılık gösterebilir. Özellikle sigorta ücreti masrafları, ipotek tesis ücreti ve ekspertiz ücreti rakamları daha farklı tutarlardan alınabilir. Ancak çoğu banka için ödenecek olan rakamlar ortalama bu şekildedir.

SONRAKİ HABER