11 İlde Meteoroloji Alarm Verdi: Kuvvetli Sağanak Yağış Hayatı Felç Edecek, Yazın Ortasında Tufan Yaşanacak

İklim değişikliği tüm etkisini hissettirmeye devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü 11 ilde kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaptı. Hangi illerde yağmur var, yağacak?

Gündem 05.06.2022 - 09:25 05.06.2022 - 09:30 Gülcan Özer

Son derece soğuk ve sert geçen kış mevsiminin ardından yaz beklenenden oldukça geç ancak son derece sıcak bir dönüş yapmıştı. Kavurucu yaz sıcakları özellikle de belirli illerde kendisini gösterirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü 11 ilde sarı alarm verdi. 

Pek çok ilde yağışlı hava etkisini hissettirirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 Haziran 2022 Pazar gününe ilişkin yeni hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre 11 ilde sarı kodlu uyarı yapılırken, kuvvetli sağanak yağışa karşı önlem alınması, sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunması istendi. 

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK, YAĞMUR VAR MI?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan hava durumu tahmin raporuna göre Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Denizli, Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale ve Çankırı çevreleri ile Yozgat'ın güney ve batı kesimlerinde kuvvetli, yerel sağanak yağış uyarısı yapıldı. 

mgm hava durumu 1-1

Yağışların etkili olacağı illerde önlem alınması istenirken Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Denizli, Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale ve Çankırı çevreleri ile Yozgat'ın güney ve batı kesimlerinde ani su ve sel baskınlarına karşı dikkatli olunması yönünde uyarı yapıldı. 

mgm hava durumu 2-1

mgm hava durumu 3

 Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği belirtilirken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde toz taşınımı görülmesi nedeniyle dikkati olunması ve hava kalitesinin düşmesi nedeni ile sağlık sorunları olan kişilerin belirtilen illerde dışarıya çıkmamaları konusunda uyarılar yapıldı. 

 Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@