113 Bin Suriyeli 2023 Seçimlerinde Oy Kullanacak

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, Suriyelilerin seçime bir etkisi olmayacağını söyleyerek 2023 seçimlerinde 113 bin Suriyelinin oy kullanacağını açıkladı.

Gündem 18.05.2022 - 15:53 18.05.2022 - 15:53 Gülşah Konuk Akın

Siyaset gündeminde bir süredir Türkiye'de bulunan Suriyelin geri gönderilmesine ilişkin tartışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin güvenli bölgelere gönüllü geri dönüşleri için çalışmaların başladığını açıklamıştı. Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da Suriyeli göçmen tartışmalarına dahil oldu.  Suriyelilerin geri dönüşü için güvenli bölgelerde briket evler inşa edilirken bir yandan da geçimlerini sağlayabilmeleri için çalışacak iş alanları inşa edilmeye çalışılıyor.

113 BİN SURİYELİ SEÇİMLERDE OY KULLANACAK

2023 seçimlerinde kaç Suriyelinin oy kullanacağı da merak edilen konulardan bir tanesi. Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok merak edilen konuya ilişkin açıklama yaparak Suriyelilerin seçime bir etkisi olmayacağını açıkladı. Ok yaptığı açıklamada: "Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950'dir. Bunların 113 bin 654'ü reşittir, yani 18 yaşın üstünde. Bu 113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye'nin 81 iline dağılmış durumda. Seçimlere bir etkileri söz konusu değil. Bunlar bir mahallede, bir ilde, bir ilçede oturmuyorlar ki." ifadelerine yer verdi.

oy-kullanacak-suriyeli-sayısı-açıklandı

Büyükşehirlerde kayıt alınmadığını söyleyen Ok, İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay gibi 15 ilde artık kayıt alınmadığını, 718 mahallenin tamamen yabancılara kapatıldığını, adreslerinde olmayanların geçici koruma kayıtlarının da askıya alındığını vurguladı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da geçtiğimiz günlerde bir programda kriterleri sağlayarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Suriyeli sayısını 200 bin 950 olarak açıklamıştı.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@