12 Ekim 2021 Salı Günü Dolarda Tarihi Zirve Rekoru Olarak Kayıtlara Geçti! 1 Dolar Neden 9 TL Oldu?

Uzun süredir dolar karşısında direnmeye çalışan TL sonunda savaşı kaybetti. Dolar kuru 12 Ekim 2021 tarihine 9 TL seviyesinden başladı, Dolar neden yükseldi, yükseliyor, 9 lira oldu?

12 Ekim 2021 Salı Günü Dolarda Tarihi Zirve Rekoru Olarak Kayıtlara Geçti! 1 Dolar Neden 9 TL Oldu?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken ne yazık ki Türk Lirası için 12 Ekim 2021 tarihi kurun ilk kez resmi olarak 9 TL seviyesini gördüğü tarih olarak kayıtlara geçti. Dolar kuru tarihi zirvesi ile rekor bandını 9 TL seviyesinin üzerine taşımış oldu.

Doların 9 TL seviyesinin üzerini görmesi ile beraber kurda yaşanan yükselişin nedenleri de merak konusu oldu. Türk Lirası'nın yaşadığı değer kaybı sosyal medya da geniş yankı bulurken sosyal medyada trend topik listesinde 9 TL ilk sırada yer aldı.

1 DOLAR 9 TL OLDU!

11 Ekim 2021 Pazartesi günü haftanın ilk işlem gününe dolar kuru yükselişle başlarken dolarda yaşanan yükseliş akşam saatlerinde de devam etti. Gece sığ piyasalarda yaşanan yukarı yönlü hareketlilik ile dolar kuru 9 lira bandının üzerine çıkarken sabah piyasaların açılması ile beraber kur resmen yeni günde 9 TL rakamını görmüş oldu.

12-ekim-dolar-kuru

Dolar kuru sabah piyasalarda ilk işlemlerin başlaması ile beraber 9 TL seviyesinin hemen üzerinde 9,01 TL seviyesinden güne başlamış oldu.

DOLAR NEDEN 9 TL OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Eylül ayında yükselen enflasyon rakamlarına rağmen yapılan 100 baz puan faiz indirimi dolar kuruna çakılan ilk kıvılcım olmuştu. Yapılan faiz indirimi Merkez Bankası'na olan güveni sarsarken sıkı para politikasından dönüş olarak algılanmış yabancıların çıkışında artış yaşanması dikkat çekmişti.

Dün ise Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından mecliste yapılan özel sunumda yapılan açıklamalar faiz indiriminin Ekim ayında da devam edebileceği şeklinde algılanırken sunumun ardından dolar kurunda tansiyon bir anda yükselmişti. İç piyasada bunlar yaşanırken dış piyasada da dolar kurunu güçlendiren olayların yaşanması ile beraber Türk Lirası gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden negatif ayrıştı.

dolar 9 tl

ABD tahvil getirisi rakamlarında yaşanan sert yükseliş dolar kurunun elini güçlendirirken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan sunumda enflasyon, faiz ve kredi büyümesi hakkında yapılan açıklamaların cılız kalması ve beklenen şahin mesajların çıkmaması üzerine dolar kurunda yukarı yönlü hareketlilik kurun 9 TL seviyesini görmesini sağladı.

SONRAKİ HABER