12 Milyon Asgari Ücretlinin Gönlü Yüzyılın Zammıyla Alınacak! Cüzdanlar Kabaracak

Çalışma Bakanlığı, TİSK ve Türk İş Sendikası asgari ücret tespit komisyonunda 2022 asgari ücret zam oranı belli olacak. İki işçi sendikası zam görüşmeleri öncesinde önerilerini açıkladılar.

Finans 18.10.2021 - 15:34 18.10.2021 - 15:34 Mustafa KARAGÖZ

2022 yılı asgari ücret zam oranı yaklaşık 12 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. Aylık en az ne kadar maaş alınacağının belli olacağı görüşmelere henüz 1.5 aylık bir süre olmasına rağmen açıklamalar üst üste geldi. 

Asgari ücret tespit komisyonunda masada olacak olan Türk İş Sendikası görüşmeler öncesinde zam oranlarına ilişkin ilk açıklamasını yaptı. Hak İş Sendikası da görüşmeler öncesinde zam oranlarına dair talep bildiren bir diğer sendika oldu. 

ASGARİ ÜCRETTE YÜZYILIN ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Hak İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan yapmış olduğu açıklamasında 2022 asgari ücret ile ilgili ilk öneride bulunan isim olmuştu. 

asgari ücret yüzyılın zammı (1)

Asgari ücretin milyonlarca insanı ilgilendirdiğinin altını çizen Hak İş Başkanı, komisyonda temsil sayısının artırılması önerisinde bulunmuştu. Zam oranı hakkında da konuşan Mahmut Arslan "İnanıyoruz ki, işverenler bu büyümede en büyük paya sahip işçilere cömert davranacaklar. Biz konfederasyon olarak enflasyonun üzerinde bir zam oranı talep edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. 

Arslan konuşmasında ayrıca emeklilerin de asgari ücret tespit komisyonunda temsil edilmesi gerektiğini söylemiş ve en düşük emekli maaşının asgari ücrete eşitlenmesini istemişti. 

asgari ücret yüzyılın zammı (2)

KOMİSYONDA MASADA OLACAK SENDİKADAN AÇIKLAMA

Asgari ücret tespit komisyonunda masada olacak olan sendika Türk İş olacak. İşveren sendikası TİSK ve hükümet kanadı olan Çalışma Bakanlığı ile birlikte yeni dönem asgari ücretin belirlenmesinde rol alacak olan sendikadan ilk talep de 1.5 ay öncesinden geldi. 

Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay yapmış olduğu konuşmasında zam oranlarına dair 45 seneye bedel olacak ifadelerini kullandı. Hangi orana imza atacaklarına ilişkin konuşan Türk İş Başkanı zam oranına dair konuşmasında "Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız." diye konuştu. 

asgari ücret yüzyılın zammı (3)

MUHTEMEL ZAM ORANLARI

Asgari ücret için hükümete yakın bir basın organında yer alan haberde 3.447 TL olacağı iddia edildi. 

Fatih Altaylı tarafından ele alınan asgari ücret için yüzde 30 zam yapılacağı ve 3.672 TL'ye çıkabileceği değerlendirilmişti. 

Bir diğer iddia ise yüzde 21.2 zam oranıyla maaşların 3.500 TL olacağı yönünde oldu. 

Yüzyılın zammı diye adlandırılan zam oranı ise yüzde 30 olarak duyuruldu. Yüzde 30'luk zam kabul edilirse maaşlar 3.672 TL olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@