12 Milyon Hanenin Fatura Borcu Nedeni İle Elektriği Kesildi!

Fatura borcunu ödemediği için elektriği kesilen abone sayısı rekor oranda artış gösterdi. Açma kapama işlemi için tahsil edilen para rekor seviyeye ulaştı!

GÜNDEM 10.05.2019 - 23:30 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Fatura borcunu ödemediği için elektriği kesilen abone sayısı rekor oranda artış gösterdi. Açma kapama işlemi için tahsil edilen para rekor seviyeye ulaştı!

Son 3 yıllık döneme ait olan elektrik abonelerinin borç ödeme bilgileri kamuoyu ile paylaşıldı. Büyük bölümünü konutların oluşturduğu işyeri, dükkan ve fabrika aboneliklerinin elektrik borcu rekor seviyeye ulaştı. 17.8 Milyon Abone Elektrik Borcunu Ödeyemedi! Ekonomide yaşanan durgunluk ve kriz hakkında meclise soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait olan verilere göre bu yıllarda borcunu ödeyemediği için elektrikiği kesilen abone sayısının 17,8 milyona ulaştığını söyledi. Elektriği Kesilen Abone Sayısı 12 Milyona Yaklaştı 11 milyon 720 bin meskenin elektrik borcu nedeni ile aboneliklerine ara verildiği yani elektriklerinin kesildiği ortaya çıktı. Konutların yanı sıra 479 bin tarımsal sulama, 245 bin esnafa ait ticarethane, 7 bin 658 de sanayi kuruluşu abonesinin de yine aynı şekilde elektrik faturası borcu nedeni ile aboneliklerinin kesildiği ortaya çıktı. Vatandaş Açma Kapama Parası Olarak 500 Milyon Lira Ödedi Kesilen elektrik aboneliği nedeni ile vatandaş hem elektrik alamadığı sürece mağdur olduğ hem de elektrik borcunu ödemesine rağmen bir de üstüne açma kapama parası ödemek zorunda kaldı. Konu hakkında açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan “Kabaca bir hesapla son 3 yılda kesme bağlama bedeli adı altından yaklaşık 500 milyon TL vatandaştan alınıp dağıtım şirketlerinin kasasına konmuştur. Bu tablo hükümetin önceliğinin ne olduğunu daha iyi gösteriyor.Açma kapama bedeli 2018 yılı itibariyle 26.8 TL ila 136.2 TL arasında değişiyor. Bu bedel sembolik bir düzeye düşürmelidir” diyerek en azından açma kapama parası içi vatandaşa bir çözüm önerisi sunulması gerektiğine vurgu yaptı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@