120 Metrekare 3+1 Tek Katlı Prefabrik Ev Fiyatı Kaç TL? Ortalama Fiyat Tablosu

Prefabrik ev kurmak isteyenler için standart bir 3+1 dairenin Ağustos 202 sonu itibariyle ortalama fiyat tablosunu araştırdık.

120 Metrekare 3+1 Tek Katlı Prefabrik Ev Fiyatı Kaç TL? Ortalama Fiyat Tablosu

2019 yılının son döneminden itibaren dünya gündeminde olan ve 2020 yılının Mart ayında Türkiye'ye gelen koronavirüs emlak sektörünü çok etkiledi. Bu dönemde sektördeki en dikkat çeken değişim ise prefabrik evlerde oldu.

PREFABRİK EVLERE İLGİ ÇOK ARTTI

Koronavirüs sürecinde prefabrik evlere olan ilgi çok yükseldi. 2020 yılının Mart ayında salgının Türkiye'ye ulaşması ve 2020 Nisan ayından itibaren yasakların hayatımızda olması toplu yaşamın yerine bahçeli ev yaşamına dönüşü sağladı. İmkanı olan aileler bahçeli evlere yerleşirken olmayanlar ise prefabrik evlere yöneldi. Prefabrik evler birçok alanda çok büyük avantajlar sağlarken en önemli avantajı maliyeti oldu.

Arsası, bahçesi, arazisi olanlar almış oldukları izinler kapsamında kendi mülkiyetlerine prefabrik ev kurulumu yaptırdılar. Halen devam eden ilgi prefabrik evlerin fiyatını artırırken maliyetler halen çok uygun seviyelerde yer alıyor.

PREFABRİK EV FİYATLARI

Prefabrik ev fiyatları çok değişken bir bant aralığında yer alıyor. Çok küçük ve malzeme kalitesi düşük olan evler 40.000 TL'den başlıyor. Genel olarak ortalama fiyatlar 65.000 TL ile 150.000 TL arasında değişirken farklı özelliklere göre fiyatlar 450.000 TL'ye kadar çıkabilir. Bu dönemde prefabrik ev almak isteyenler için ortalama olarak 2+1 ve 3+1 dairelerin fiyat listelerini sizlerle paylaşıyoruz.

2+1 şeklinde 80 metrekare orta ve yüksek kalite prefabrik evler 75 bin TL bandında.

3+1 şeklinde 120 metrekare prefabrik evler 100 bin TL ile 120 bin TL arasında.

PREFABRİK EV FİYATLARINI ETKİLEYEN ETMENLER

Prefabrik ev fiyatlarını etkileyen en önemli faktör evin büyüklüğü. Prefabrik evlerin 1+1, 2+1 ve 3+1 olması evin metrekaresinin çok büyük olması fiyatların doğrudan değişmesine neden oluyor. Evin büyüklüğü arttıkça prefabrik ev fiyatları da artıyor. Fiyatların belirlenmesinde bir diğer etmen ise kullanılan malzeme kalitesi. Ev yapımında malzeme çeşitliliği oldukça fazla. Yüksek kalite malzeme kullanılması fiyatların yükselmesine neden olabilir.

İKİNCİ EL FIRSATI VAR

Prefabrik evlerde ayrıca ikinci el imkanı da bulunuyor. Kendi arsasına ev kurmak isteyenler çok fazla para vermek istemediklerinde ikinci el prefabrik ev alabilirler. İkinci el prefabrik evlerde fiyatlar yüzde 20 ile yüzde 40 arasında indirimli olabilir. Fiyatlar evin kullamını, eski olması, malzeme kalitesi gibi etmenlere göre belirlenir.