120 Metrekarelik Müstakil Bir Ev Yaptırmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Son dönemlerde en revaçta olan ev tipi müstakil ev oldu. Pandemi sürecinde başlayan ilgi ile insanlar bir müstakil evin maliyetlerini merak ediyorlar. Müstakil ev kaç TL'ye yaptırılabilir? 

Emlak Haberleri 24.10.2021 - 03:00 24.10.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Pandemi süreciyle beraber müstakil evlere yeniden büyük bir ilgi doğru. İnsanlar müstakil ev yaptırmanın maliyetlerini araştırmaya başladılar. Bu konuda standart bir fiyatlama olmasa da ortalama maliyetlerle yine ortalama fiyatlar çıkartılabiliyor. Müstakil ev yaptırırken hangi maliyetlerle karşılaşılır. Bir müstakil ev yaptırmanın ortalama maliyeti ne kadardır? 

ÖNCE YAPTIRILMAK İSTENEN MÜSTAKİL EV TİPİ BELİRLENMELİ

Müstakil ev maliyetlerine bakmadan önce yaptırılmak istenen müstakil evin cinsi belirlenmelidir. Çocuklu aileler için ideal olan müstakil evlerin yaptırılmasında komple bir proje ile hareket edilmesi gerekiyor. Villa tipi müstakil evler yaptırılabileceği gibi taş ev tipinde bir tercih yapılırsa maliyetler biraz olsun düşürülebiliyor.

Müstakil ev maliyeti hesaplanırken işe hangi ev modellerinin inşa ettirileceğinden başlanmalıdır. Betonarme, ahşap, prefabrik veya çelik konstrüksiyon modellerinden birisi tercih edilebilir. Bu modellerin her birinin maliyetleri farklı farklı olabilmektedir. 

müstakil ev yaptırma maliyeti

ARSA ÖNEMLİ MALİYETLERİN BAŞINDA GELİYOR

Evin yapılacağı bir arsa yoksa arsa maliyeti de hesaba katılmalıdır. Büyükşehirlerde 120 metrekarelik bir müstakil ev için uygun bir arsayı ortalama 100 Bin TL'ye bulabilmek mümkündür. Ancak bunun çok üzerinde veya çok altında fiyatlarlarla da karşılaşılabilir. 

PROJE VE İNŞAAT MALİYETİ 150 BİN TL'Yİ BULABİLİR

Arsa seçimi yapıldıktan sonra proje ve inşaat aşamasına geçilir. Burada hem iyi bir projeye ihtiyaç vardır hem de nitelikli bir inşaat yapımı gerekmektedir. İnsanlar kendi yaşayacakları bir müstakil ev yaptırmak istedikleri için birinci sınıf bir iş tercih edilmektedir. Bu durumda da proje ve inşaat maliyetleri hesaplandığında ortalama 150 Bin TL'lik bir fiyat karşımıza çıkmaktadır.

BAHÇE PEYZAJI EKSTRA MALİYET GEREKTİRİYOR

Müstakil bir ev yapmak istendiğinde bahçe de çok önemli bir unsur olmaktadır. Bunun için de nitelikli bir peyzaj çalışması gerekiyor. 25 metrekarelik bir bahçenin peyzaj masrafı ortalama 15 Bin TL olabilmektedir. Bunlara bahçe duvarı, giriş kapısı, perforje gibi detaylar eklenince bahçe için yapılması gereken harcama ortalama 25 Bin TL'ye ulaşabilmektedir. 

120 METREKARELİK MÜSTAKİL EVİN YAPIM MALİYETİ

Tüm bu maliyetler hesaplandığında 120 metrekare müstakil bir ev ve 25 metrekare bahçe için ortalama 275 Bin TL'yi gözden çıkarmak gerekiyor. Bu fiyat hesaplaması ortalama olurken inşaatın yapılacağı lokasyona ve projeye göre değişiklik gösterebilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@