125 Bin TL'ye 120 Metrekare Dubleks Prefabrik Ev İle Villa Konforu

Prefabrik ev yaptırmak isteyenler villa konforunda müstakil yaşamı en maliyetsiz şekilde elde edebiliyorlar. Villa tipi prefabrik evlerin fiyatları ne kadar, kaça mal olur?

Emlak Haberleri 11.02.2022 - 01:36 11.02.2022 - 01:36 Engin Uzunoğlu

Emlak tercihlerinde müstakil evlere yönelik büyük bir ilgi oluştu. Ancak müstakil yaşamın fiyatı da aynı özellikte olabiliyor. Bunun için bu tarz bir yaşam alanı temin etmek isteyenler ucuz maliyet arayışlarına yöneldiler. Bu arayışlarda yollar ise prefabrik evlere çıkıyor. Prefabrik ev yaptırarak müstakil bir yaşam villa konforunda oldukça uygun maliyetlerle tamin edilebiliyor. 

NEDEN PREFABRİK EV TERCİH EDİLMELİ?

Prefabrik evlerin neden tercih edilmesi gerektiği konusunda sektör uzmanlarında bazı uyarılar yapıldı. Türkiye'de şu anda güncel maliyetlerle betonarme ev yaptırmanın bedeli oldukça yüksek oluyor. Oysa prefabrik evler daha ekonomik bir şekilde yaptırılabiliyor. Üstelik betonarme evlerin sunduğu tüm imkanları prefabrik evlerle temin edebilmek de mümkün oluyor. Bu evlerin bir avantajı da inşaat süresi oluyor. Betonarme ev yaptırmak istendiğinde aylarca inşaat yapımının beklenmesi gerekiyor. Bu bekleyiş ciddi bir zaman kaybı anlamına da geliyor. Prefabrik evlerde ise iki hafta içerisinde insanlar evlerinde yaşamaya başlayabiliyorlar. 

PREFABRİK EVLER DAYANIKLI MI?

Prefabrik ev yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de bu evlerin dayanıklılığı oluyor. Türkiye'de prefabrik ev sektöründe çok büyük ilerlemeler kaydedildi. Artık hem görüntü hem de dayanıklılık açısından betonarme evlerle eşdeğer prefabrik evlerin üretimi yapılabiliyor. Bundan dolayı da prefabrik evlerin dayanıklılığı konusunda akıllarda soru işareti olmasını gerektirecek bir durum olmuyor. Lakin burada bir küçük ayrıntı bulunuyor. Prefabrik ev üretimi yapılırken kalitesiz malzeme kullanılmaması gerekiyor. Eğer kalitesiz malzemeden üretilen bir prefabrik ev yaptırılırsa uzun yıllar dayanması oldukça güç ihtimal olarak değerlendiriliyor.

PREFABRİK EV İÇİN İZİN ALMAK ŞART MI?

Betonarme evlerle prefabrik evler arasında imar açısından herhangi bir fark yoktur. İmarsız bir araziye prefabrik ev kurulamayacağı gibi imarı olan araziye de gelişigüzel prefabrik ev yaptırılamaz. Bu konuda gerekli izinler alınmalıdır ve prefabrik evin kurulumu o izinlerin ardından yapılmalıdır. Aksi durumda imara aykırı prefabrik evler kaçak yapı olarak değerlendirilip yıkılabilir.

120 METREKARE PREFABRİK EV 125 BİN TL!

Prefabrik ev fiyatları konusunda araştırma yapıldığında çok çeşitli fiyatlar görülebiliyor. Bu fiyatlardaki çeşitliliği sağlayan çok sayıda unsur bulunmaktadır. Üretim yapan fabrika, kurulum maliyetleri, kullanılan malzeme, nakliye gibi detaylarla farklı fiyatlarla karşılaşılmaktadır. Bundan dolayı prefabrik ev yaptırmadan önce çok kapsamlı bir fiyat araştırması yapılmalıdır. ortalama fiyatlara göre şu anda 120 metrekare büyüklüğünde villa tipi prefabrik evler 125 Bin TL gibi bir bedelle yaptırılabiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@