128 Milyar Dolar Nerede? Kılıçdaroğlu Sordu Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Yanıtladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na 128 milyar dolar nerede? sorusunu sordu. Kavcıoğlu bu soruya yanıt verdi. İşte o açıklamaların satır başları.

Gündem 16.10.2021 - 12:40 16.10.2021 - 12:40 Mustafa KARAGÖZ

Hatırlanacağı üzere bir süre ekonomi ve siyasi gündemin en fazla konuşulan konusu 128 milyar dolar nerede? sorusuydu. Uzun süre konuşulan ve tartışılan konuya ilişkin muhalefet partilerinden ayrı, iktidar kanadından ayrı ve bazı ekonomist isimlerden ayrı ayrı açıklamalar geldi. 

EN YETKİLİ AĞIZDAN 128 MİLYAR DOLAR NEREDE? AÇIKLAMASI GELDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, haftasonu öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. CHP'den önemli isimlerinde yer aldığı görüşmenin yaklaşık 1.5 saat sürdüğü aktarılırken görüşme sonrası iki isim de ayrı ayrı açıklamalarda bulundular. Yapılan açıklaamalardan bir tanesi de 128 milyar dolar konusuna dair oldu. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu gerçekleştirilen görüşmede, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na "128 milyar dolar kimlere verildi?" sorusunu yöneltti. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, rezerv konusuna o günkü şartlarda bakmak gerektiğini belirterek, 2020 sonu itibariyle reel sektörün döviz pozisyon açığının 208 milyar dolardan 157 milyar dolara indiğini ve bunun rezervlerden ya da Merkez Bankası işlemlerinden karşılandığını söyledi. 

İki isim arasında gerçekleştirilen görüşmede ayrıca dolar kurunun Türk Lirası karşısında yaşadığı ani yükseliş ele alındı. Kılıçdaroğlu, Kavcıoğlu'na TL'nin yaşadığı değer kaybı konusunda endişelerini dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@