13 Bankadan Topyekün Savaş! 100 Baz Faiz İndirimine Katıldılar Konut, Taşıt İhtiyaç Kredisinde Yılsonu Dampingi

Bankaların kredi faizleri son Merkez Bankası kararı ile yenilendi. İşte tüm bankaların konut ihtiyaç ve taşıt kredisi faizleri ve aralık ayı ortası, yılsonu kredi kampanyaları detayları.

13 Bankadan Topyekün Savaş! 100 Baz Faiz İndirimine Katıldılar Konut, Taşıt İhtiyaç Kredisinde Yılsonu Dampingi

Merkez Bankası son dönemde almış olduğu faiz indirimi kararları ile düşük faiz politikasını hayata geçirmeye kararlı görünüyor. Düşük faiz politikasıyla birlikte bankaların kredi faiz oranlarında da indirim bekleniyor. Ekim ayında 100 baz puan, Kasım ayında 200 baz puan ve Aralık ayında 100 baz puanlık faiz indirimleri ile birlikte politika faiz oranları yüzde 19.00'dan yüzde 14.00'e düştü.

BANKALARDAN KREDİ ATAĞI FAİZ İNDİRİMİ KREDİ İŞTAHINI ARTIRACAK MI?

Bankaların kredi faiz oranlarında, politika faiz oranlarının yüzde 14.00'e düşmesinin etkileri görülmeye başlandı. Kamu bankalarından hemen bir faiz hamlesi gelmezken bazı özel bankalar çeşitli kredi ürünlerinde faiz oranlarını indirme kararı aldılar. Ev alacaklar için konut kredisi faiz oranlarında indirime gidilirken halen en düşük oranlar kamu bankalarında. İhtiyaç kredisinde de çeşitli olanaklar sunuluyor. İşte banka banka tüm detaylar.

BANKALARDAN İLK HAMLELER

Konut kredisi ile ev almak isteyenler için PPK faiz kararının hemen ardından sunulan en düşük sıfır konutlar için yüzde 1.20 olurken ikinci el ev alacaklar için yüzde 1.29 olarak uygulanıyor. Bu faiz oranları kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank için geçerli.

Bir önceki ay politika faiz oranları indirime geçmiş olmasına rağmen faiz artıran bankalar aralık ayı kararı ile birlikte faiz oranlarını güncellediler. 120 ay vade ile ev alacaklar için özel bankalarda Akbank, İş Bankası gibi bankaların faiz oranları dikkat çekse de kamu bankaları ile arasındaki fark bir hayli fazla.

1.20 konut kredisi aralık 17

KATILIM BANKALARI DA ORANLARI GÜNCELLEDİ

Katılım bankaları da konut finansmanı oranlarını yenilediler. Vakıf Katılım Bankası yüzde 1.42 aylık kar payı 120 ay vadeli konut finansmanı sağlarken Emlak Katılım bankası ise yüzde 1.34 kar payı ile konut finansmanı sağlıyor.

katılım bankaları konut finansmanı aralık 17

DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ 0.88 -0.92 - 0.96

Devlet Bankaları bu dönemde devlet destekli konut kredisi sağlıyorlar. Vakıfbank'ta yer alan bilgilere göre yüzde 0.37, yüzde 0.41 gibi destek sağlayan Çevre Bakanlığı kentsel dönüşüm şartlarıyla 0.88 -0.92 - 0.96 oranlarla kredi veriyor.

vakıfbank devlet destekli kredi 0.37

NAKİT İHTİYACI OLANLAR DİKKAT

Bankaların ihtiyaç kredisi kampanyaları ile nakit sorunlarını gidermek isteyenler için 50.000 TL limitle 36 ay vadeli kredi kullanmak mümkün. Bu limit ve vade seçenekleri ile bazı özel bankalar ön planda yer alıyorlar.

ing 20.000 tl 1.48

İHTİYAÇ KREDİSİNDE İKİ BANKA ÖNDE

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenler için en düşük faiz oranı İNG Bank, Vakıfbank ve QNB Finansbank bünyesinde yer alıyor.

İNG Bank müşterilerine yüzde 1.48 aylık faiz oranıyla konut kredisi sağlıyor. Özel şartlı kredide limit 20.000 TL. Bunun dışında QNB Finansbank yüzde .149'dan başlayan faizlerle, Vakıfbank ise yüzde 1.55 ile ihtiyaç kredisi sağlıyor.

ARABA ALACAKLAR İÇİN EN DÜŞÜK ORAN 0.53

Araba alacaklar için en düşük aralık ayı sonuna kadar geçerli kampanya kapsamında İş Bankası'nda bulunuyor.

0.53 kampanyası iş bankası 17 aralık

Bu dönemde İş Bankası araba alacaklar için yüzde 0.53'den başlayan faiz oranıyla taşıt kredisi sağlıyor. Kampanyalı kredi kapsamında olan paket OTO Net isimli firma ile yapılan anlaşma kapsamında geçerli olacak.

SONRAKİ HABER