13 Eylül Pazartesi Altın Fiyatları! Ons Altın Ve Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Altın piyasasında beklenen yükselişler henüz gerçekleşmezken son altın fiyatlarına ilişkin bilgi edinilmek isteniyor. 13 Eylül 2021 Pazartesi günü altın fiyatları ne kadar oldu? 

Finans 13.09.2021 - 05:00 13.09.2021 - 05:00 Engin Uzunoğlu

Altın piyasalarında karmaşık fiyatlama devam ediyor. 2021 yılında altın yatırımı ile büyük kazançlar elde edileceğine dair öngörüler yılın ilk 8 ayında gerçekleşmedi. Altın fiyatları 2020 yılında rekorlar kırarken 2021 yılı hayal kırıklığı ile geçmeye devam ediyor. Peki altın fiyatları ne kadar oldu? Altın fiyatları bu hafta artar mı? 

ONS ALTIN FİYATI NE KADAR OLDU?

Ons altın yeni haftaya 1.786 dolar seviyesinden işlem görerek başladı. Bu seviye altın piyasası için çok kritik bir anlam ifade ediyor. 1.800 dolar altı ons altın için tehlike çanlarının çalması anlamına geliyor. Bu seviye bir düşüş trendinin habercisi olarak yorumlanıyor. 1.790 dolar üzerinde tutunamayan ons altın için olası bir fiyat gerilemesi durumunda destek seviyeleri 1.772 Dolar ve 1.755 Dolar olarak açıklandı. 

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

Gram altının fiyatı da sıklıkla araştırma yapılan konular arasında yer alıyor. Hem ons altın hem de dolar kuru üzerinden fiyatlanan gram altın fiyat analizi oldukça meşakkatli oluyor. Gram altın için bir yandan ons altın fiyat değişimi takip edilirken diğer yandan da dolar kurundaki fiyat değişimleri analiz ediliyor. 

Gram altın fiyatı şu anda 486 TL olarak işlem görmeye devam ediyor. Gram altın fiyatlamasında ons altındaki fiyat gerilemeleri etkili oluyor. Ayrıca dolar kurundaki yükseliş ivmesi de gram altının değerinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Dolar kurunun yükselişi ile ons altının düşüşü gram altın bünyesinde bir denge oluşturmaya başladı.

ALTIN YATIRIMI ENFLASYONA KARŞI KORUR MU?

Altın yatırımı yapanlar kendilerini yüksek enflasyon riski karşısında güvence altına aldıklarnı düşünüyorlar. Yüksek enflasyon para birimlerinde değer kaybına neden olurken varlıklarını altın yatırımı olarak değerlendirenler kazançlı çıkabiliyorlar.

Yüksek enflasyon karşısında varlıklarını altın ile koruyanlar şu ana kadar önemli bir kayıp ile karşı karşıya kalmadılar. Ancak olası bir felaket senaryosunda altın fiyatlarında meydana gelebilecek düşüşler yüksek enflasyona karşı yatırımcıları korumayacaktır. Bundan dolayı da altın yatırımı yapanlar yüksek enflasyon karşısında yüzde 100 güvence altına alınamıyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@