14 Nisan Dolar Kuru için Neden Kritik! Ne Olacak O Tarihte? Elinde Hesabında Olanlar Dikkat

Dolar kuru için uzman isimler 14 Nisan tarihine dikkat çekiyorlar. peki 14 Nisan tarihinde dolar kurunda ne olacak? Uzmanlar neden bu tarih üzerinde duruyorlar? İşte nedeni.

Finans 28.03.2022 - 15:49 28.03.2022 - 15:50 Mustafa Karagöz

FED faiz kararı sonrasında dolar kurunda çok sert hareketler bekleyenlerin beklentisi gerçek çıkmadı. Rusya savaşı, PPK faiz kararı, FED'den gelen açıklamalar ve kur korumalı vadeli mevduatta sürecin sona ermesi ekonomide süreci belirlerken dolar TL'de sınırlı bir değişim oldu. 

Dolar kuru yaklaşık 40 günlük süreçte 13.50 TL'den 14.85 TL bandında çıkmış durumda. 

Bu seviyelerde sabitlenen dolar kurunda ise önümüzdeki sürecin etkileri hesaplanmaya çalışılıyor. Uzmanlar dolar kuruna ilişkin açıklamalarında ise 14 Nisan tarihine vurgu yaparak değerlendirme yapıyorlar. Son olarak Remzi Özdemir'de bu gün üzerinden bir değerlendirme de bulundu. 

14 NİSAN TARİHİ ÜZERİNDEN DOLAR KURU YORUMU

Farklı platformlar üzerinden ekonomi değerlendirmelerinde bulunan, dolar kuru hakkında tahminlerini açıklayan Remzi Özdemir, son değerlendirmesini paylaştı. Dolar kuru için 14 Nisan tarihinin kritik bir viraj olduğunu ifade eden Remzi Özdemir, o gün alınacak kararın çok büyük etkisi olacağını savundu. Sosyal medya üzerinden Yeniçağ Ekonomi Yazarı Evren Devrim Zelyut'un kanalında bir konuşma yapan Özdemir, dolar kuru TL değerlemesinde iki seçenek kaldığını söyledi. 

Merkez Bankası'nın vereceği kararın çok önemli olacağını ifade eden Remzi Özdemir sürecin de kısaldığını söyledi. 

dolar 14 nisan

Özdemir artık zamanın daraldığını ve Merkez Bankası için iki seçenek kaldığını söyledi. Bu iki seçenekten birinin tercih edileceğini söyleyen Özdemir hangi seçenceğin dolar kuruna nasıl bir etki oluşturacağını "İkisinden birini seçecek. Ya dolar kurunu rahat bırakacak. Doların üzerindeki bu arka kapı operasyonlarıyla Türk Lirası’nın değerini koruma felsefesinden vazgeçecek ve dolar kuru nerede duracasksa kendi değerini belirleyecek. Ya da faiz silahını ölümüne çekecek. Hani böyle son çare yüksek dozda antibiyotik yüklersin ya öyle faiz silahını çekecek." sözleriyle açıkladı. 

Özdemir dolar kuruna dair yorumu ise sürecin iyi takip edilmesi gerektiğini ifade ederek  "İkisinden birini yapmak zorunda. Bugünden sonra kaçacak bir yerleri kalmadı." dedi. 

14 NİSAN TARİHİNDE NE VAR?

14 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Nisan 2022 dönemi Para Politikaları Kurulu toplantısını gerçekleştirecek. Yılın 3. faiz kararını açıklayacak olan Merkez Bankası'nın önünde 3 seçenek bulunuyor. Birincisi faizleri sabit tutmak diğer ikisi faiz oranlarını yüzde 14.00 seviyesinin altına indirmek yada üzerine çıkarmak. Karar o gün saat 14.00'te ilan edilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@