14 Nisan Merkez Bankası PPK Toplantısı! Ne Zaman Saat Kaçta Açıklanacak? TCMB Faiz Kararı Ne Olacak?

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman saat kaçta açıklanacak? 14 Nisan PPK toplantısından faiz artırımı yada faiz indirimi kararı çıkacak mı? TCMB'nin yeni faiz hamlesine ilişkin beklentiler neler?

Finans 13.04.2022 - 17:32 13.04.2022 - 17:32 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Para piyasaları merakla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararına kitlenmiş durumda. Mayıs ayında açıklanacak olan FED faiz kararı öncesinde önlem adımı olabilecek olan kararın ne çıkacağı merak konusu. Piyasalarda faiz oranlarında ciddi bir değişim beklenmezken bazı ekonomistler FED faiz artırımı tehdinine karşı bir hamle gelebilir yorumları da geldi. 

MERKEZ BANKASI NİSAN 2022 PPK FAİZ KARARI

Merkez Bankası'nın Mart 2022 dönemi faiz kararı o dönemin beklentileri kapsamında alınmıştı. FED'in 25 baz puanlık faiz artırımı kararının alındığı günden bir gün sonra gerçekleştirilen toplantı ile TCMB faiz oranlarını sabit tutmuştu. Merkez Bankası'nın bu hamlesi ise politika faiz oranları yüzde 14.00 seviyesinde sabit kalmıştı. Bu kararın ardınan ise gözler Nisan kararına çevrilmişti. 

Nisan ayı kararı kritik..

Merkez Bankası'nın Nisan 2022 döneminde alacağı kararın kritik olduğu ifade ediliyor. Bir sonraki FED faiz kararı 4 Mayıs tarihinde açıklanacak. Mayıs ayı PPK toplantısı ise ayın 3. haftasında. Bu çerçevede Nisan ayında alınacak olan karar FED kararı öncesi son karar alınacak. 

TCMB faaliyet takvimine göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2022 yılı Nisan ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 14 Nisan Perşembe günü sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak. Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık edeceği toplantıya dair kararlar ise aynı gün saat 14.00'te açıklanacak. Alınan karar Merkez Bankası'nın web sayfasından duyurulacak. 

Ekonomistlerin ortak kanısı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 14.00'te sabit tutmak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@