14 TL Psikolojik Sınır Deniyordu, Merkez Bankası Dolar Kuru Ne Zaman 15 TL Olacak Açıkladı!

Merkez Bankası dolar müdahalesi ile psikolojik sınırın 14 TL olduğu iddia ediliyordu. Dolar 15 TL olacak mı sorusuna Merkez Bankası yanıt verdi. Dolar ne zaman 15 TL olur, olacak, olursa ne olur?

Finans 12.12.2021 - 12:17 12.12.2021 - 12:17 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından beklenen kritik açıklama yapıldı. Dolar kurunun 14 TL sınırına dayandığı iki günde iki farklı müdahalede bulunan TCMB'nin bu hamlesi sonrasında ekonomistler dolar kurunda psikolojik eşik sınırı değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Dolar kurunun 14 TL sınırını aşmasına Merkez Bankası'nın müdahale edeceği şeklinde yorumlanan bu iki doğrudan satış müdahalesi sonrasında piyasada "dolar kuru 15 TL olacak mı, olur mu?" soruları da daha sık dillendirilmeye başlanmıştı. Soruya yanıt bizzat Merkez Bankası tarafından verildi. 

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ! TEFE TÜFE ARALIK AYI BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Enflasyonda yaşanan yükseliş yeni zamlara, yeni zamlar ise enflasyon rakamlarında yükselişe neden olmaya devam ederken TÜİK TEFE TÜFE Aralık ayı enflasyon rakamlarının ilan edilmesi ile beraber memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı zammı için de son rakam kesinleşmiş olacak. Ekonomistlerin aralı ayı enflasyon tahmini beklentisi rakamları beklenirken ilk rakam Merkez Bankası tarafından ilan edildi. 

merkez bankası enflasyon tahminler i

Merkez Bankası 12 ay sonrasına ilişkin olasılık tahminleri değerlendirildiğinde, TÜFE'nin ortalama olarak yüzde 16,73 olasılıkla yüzde 24,00 – 25,99 aralığında, yüzde 16,75 olasılıkla ise yüzde 26,00’dan fazla artış göstereceği öngörüldü.

merkez bankası faiz ne zaman düşecek anketi

FAİZLER NE ZAMAN DÜŞER, DÜŞECEK Mİ?

Merkez Bankası beklenti anketi ile BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 15,53 iken, bu anket döneminde yüzde 14,93 seviyesine geri çekildi. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 15,25 iken, bu anket döneminde yüzde 14,53 seviyesine düşüş gösterdi. 

merkez bankası aralık ayı dolar beklentisi anketi

1 DOLAR 15 TL OLUR MU, NE ZAMAN OLACAK?

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi Aylık Gelişmeler - Aralık 2021 raporu ile beraber piyasaların merakla beklemiş olduğu rakamlar ilan edildi. Dolar kurunun 14 TL seviyesini aşmasına izin verilmeyeceği yönünde piyasada oluşan kanaatin aksine Merkez Bankası dolar kurunda 15 TL beklentisini ilan etti. 

Merkez Bankası 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi tahmini ile 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 10.93 TL seviyesinden 15.56 TL seviyesine çekildi. 

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

Aynı anket içerisinde TCMB ekonomistlerin 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamı 13,77 TL olarak ilan edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@