1439 TL Her Ay Ödenecek! VGM Nakit Para Desteği 2022 Başvuruları İl Müdürlüklerinden Alınacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2022 yılı zamlı muhtaç aylığı başvuruları başladı. VGM 2022'de şartları sağlayanlara aylık 1439 TL maaş ödeyecek. Peki muhtaç aylığı hangi şartlarla nasıl alınır? Yazımızda

1439 TL Her Ay Ödenecek! VGM Nakit Para Desteği 2022 Başvuruları İl Müdürlüklerinden Alınacak

2022 yılında birçok destek ödemesi, devlet yardımı tutarlarına zam geldi. Memur maaşları yada asgari ücrete endeksli olarak artan devlet desteklerine ciddi tutarlarda zamlar yapıldı. Tek seferlik destek ödemelerine yapılan zamlar hak sahiplerini sevindirmiş olsa da esas müjde düzenli olarak ödenen devlet desteklerinde oldu. Düzenli ödenen bu desteklerden birisi de her ay hesaplara yatılan muhtaç aylığı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün aracı olduğu muhtaç aylığı ödemeleri için 2022 yılı başvuruları başladı. Geçmiş dönem ödemeleri de devam ediyor. Bu kapsamda muhtaç aylığı alan yada almak isteyenler için yeni dönem haklarını aktarıyoruz.

MUHTAÇ AYLIĞI ÖDEMELERİ 1125 TL'DEN 1439 TL'YE YÜKSELDİ

Muhtaç aylığı ödemeleri 2021 yılı genelinde VGM aracılığıyla 1125 TL olarak ödendi. Her ay ödenen düzenli devlet destek ödemeleri kapsamında yer alan bu ödemeye 2022 yılında yüzde 25'ten fazla zam yapıldı ve 1439 TL olarak belirlendi.

* 2022 yılında VGM'den ilk defa muhtaç aylığı alanlara 1439 TL maaş bağlanacak. 2021 yılında ödeme alan ve 2022 yılında ödemeleri devam edecek olan vatandaşlar da zamlı ödemelerden yararlanacaklar.

VGM 2022 NAKİT DESTEĞİ (1)

MUHTAÇ AYLIĞI NEDİR? 2022 BAŞVURU KOŞULLARI

Muhtaç aylığı ödemeleri VGM tarafından aşağıda yer alan şartları sağlayan vatandaşlara bağlanır. Muhtaç aylığı ödemelerine dair VGM resmi sitesinden şu tanımlama da bulundu.

"Vakıflar Genel Müdürlüğünce, vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla muhtaç aylığı bağlanmaktadır. Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır."

VGM 2022 NAKİT DESTEĞİ (2)

Başvuru Koşulları Neler?

Muhtaç aylığı ödemeleri 2022'de sosyal güvencesi olmayanlara bağlanacak.

Destekten faydalanmak için bir diğer koşul düzenli düzensiz herhangi bir gelir veya maaşın olmaması.

Muhtaç aylığı ödemeleri mahkeme kararı ile koruma altında olanlara ödenmez.

Son şart ise; gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi, olarak açıklandı.

VGM 2022 NAKİT DESTEĞİ (3)

ŞARTLARI SAĞLAYANLAR DİKKAT

Şartları sağlayanlar VGM'nin resmi sitesine erişim sağlayacaklar. Buradan muhtaç aylığı başvuru formunu bulacaklar. Formu dolduran vatandaşlar daha sonra kendi şehirlerinde faaaliyet gösteren VGM İl Müdürlüklerine formu teslim ederek başvurularını tamamlayacaklar.

SONRAKİ HABER