1450, 1500, 2000 TL'yi unutun! Kuyumcular bekledikleri gram altın fiyatını açıkladılar

Altın fiyatlarının ne kadar olacağı ve hangi seviyeye çıkacağına ilişkin yapılan değerlendirmelerde 1450 TL, 1500 TL, 2000 TL gibi rakamlar basında yer almıştı. Kuyumcular ise kendi tahminini açıkladı

1450, 1500, 2000 TL'yi unutun! Kuyumcular bekledikleri gram altın fiyatını açıkladılar

FED faiz kararı sonrası dolar kurunun tüm dünya ülke para birimleri karşısında güçlenmesi ile altın fiyatlarının dalgalı seyir izlemesi ekonomi gündeminin tepesinde değerlendirilmeye başlandı. Bu noktada basında sıkça yer alan birçok analist veya piyasa uzmanı kendi beklentilerini ilan ettiler. Ons altın ve ons altın üzerinden gram altın tahmini açıklayan uzmanlar özellikle çok yüksek bantlardan söz ettiler.

Bu dönemde toplu parası olan, birikimlerini farklı yatırım aracına geçirmeyi düşünenler ise altın başta olmak üzere tüm yatırım araçlarını araştırmaya başladılar. Altın için araştırma halinde olanlar adına ise sektörün içinden değerlendirmeler geldi. Kuyumcular altın fiyatlarının kısa ve orta vadeli süreçlerde nasıl bir hareket izleyeceklerini tahmin ettiler.

KUYUMCULARDAN GRAM ALTIN TAHMİNİ 1100 TL OLACAK

Altın fiyatlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde gram altının 2021 yılı sonu itibariyle 650 TL bandında olduğu hatırlatıldı. 650 TL'den gram altının yüzde 45'lik bir artış ile 5 ay içerisinde 950 TL'ye yükseldiğini söyleyen kuyumcular o süreçte dolar kurunun nasıl bir yol izlediğini de anımsattılar. Bu çerçevede dolar kurunun da 2021 sonu itibariyle 12 TL olduğu ancak 4 5 aylık süreçte çok sert yükselen doların 16 TL'yi aştığı vurgulandı. Dolar kurunun artış oranının ise yüzde 35'te kaldığı vurgulandı.

Kuyumcular altının geride kalan sürede yatırımcısının yüzünü güldürdüğünü de vurgulayarak kendi tahminlerini açıkladılar.

Gram altında hangi seviyelerin görüleceğine ilişkin Kuyumcu Bayram Erdoğan beklentisini dile getirdi. Mynet'te yer alan habere göre Kuyumcu Erdoğan ilk olarak ons altının 1850 Dolar seviyesinden 2000 Dolar bandına çıkacağını öngördü. Uzmanların beklentisinin de bu yönde olduğunu ifade eden Erdoğan "Uzmanların kanaati 2 bin dolara kadar ons altının çıkacağı yönünde. Dolayısıyla dünyada ki bu malum sıkıntılardan kaynaklı onsun yükseleceğini düşünecek olursak, ons 2 bin dolara çıkarsa ve dolarda hiçbir yükseliş olmazsa gram altın önümüzdeki günlerde bin 100 seviyelerine kadar çıkacak. Bu da çeyrek altının bin 750 seviyelerine geleceği anlamına gelir." dedi.

Uzun vadeli beklentilere ilişkin ise çeyrek altının yıl içerisinde 2000 TL seviyelerini göreceğini tahmin etti.