15 Haziran'a Kadar Süre Verdiler! Dikkat Bankalarda Unutulmuş Paralar için Sorgu Ekranı Açıldı

Bankaya para yatıran herkesi ilgilendiren duyurular yayımlandı. Parasını bankaya yatırıp unutanlar için yayımlanan duyurularda, vatandaşlar için süreler hatırlatıldı. İşte unutulan paralar için...

Finans 08.02.2022 - 17:49 08.02.2022 - 17:49 Mustafa Karagöz

Bankacılık işlemleri kapsamında hesaplarda para unutulabiliyor. Ayrıca hak sahipliği kapsamında da vatandaşların alabilecekleri paralar olabiliyor. Bu durumlarda vatandaşların yapmaları gereken işlemlere dair bankalar hatırlatma duyurusu yayımlıyorlar. 

Bankalarda unutulan paralar için ilan edilen duyurularda, müşteriler için zaman hatırlatması yapılırken unutulan paranın alınması için detaylar veriliyor. 

BANKALARDA UNUTULAN PARALAR İÇİN DUYURU

2022 yılında bankalarda unutulan paralar için bankaların ayrı ayrı duyuruları yayımlandı. Zaman aşımına uğrayacak olan para dışında diğer emanetler için de bilgi veren bankalar, müşterilerin başvuru yapması gerektiğini hatırlattı.

Basın İlan Kurumu (ilan gov tr) adresinden yayımlanan duyurularda; “5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesine göre, bankalar nezdinde bulunan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabi tutulmaktadır." hatırlatması yapıldı. Açıklamanın devamında ise her bankanın kendi özelinde müşterilerine yayımladığı duyurular yer aldı.  

Bankalar müşterilerine ilan edilen başvuru tarihine kadar, başvuruların yapılmasını aksi durumda ise para veya emanetlerin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredileceği bildirildi. 

BANKALARIN MÜŞTERİLERİNE YAPMIŞ OLDUKLARI DUYURULAR

Garanti Bankası duyurusunda bazı hatırlatmalarda bulunduktan sonra müşterilerin her türlü mevduat, emanet ve alacaklar için 15 Haziran 2022 tarihine kadar başvuru yapmaları gerektiğini duyurdu. Başvurular hak sahi olan kişi yada mirasçıları tarafından yapılabilecek. 

İş Bankası ise duyurusunda "İlan edilen zamanaşıma uğraşmış her türlü mevduat, katılım fonu, emanet, ve alacaklardan 15 Haziran 2022 tarihine kadar hak sahii veya mirasçıları tarafından aranmayanlar, Haziran ayı sonuna kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilecektir." ifadelerine yer verdi. 

Halk Bankası ise duyurusunda aşağıda yer alan ifadelere yer verdi. 

halkbank duyuru

Vakıfbank ise duyurusunda vatandaşların web sitesi üzerinden arama yapabileceklerini duyurdu. Banka açıklamasında müşterilerin her türlü mevduat emanet ve alacakların internet sayfası üzerinden ilan edildiğini 31 Mayıs tarihine kadar mudilerin sorgulamasına açık olduğunu bildirdi. Başvuru işlemleri için son gün ise 15 Haziran olarak duyuruldu. 

BANKALARIN WEB SİTESİNDEN SORGULAMA YAPABİLİRSİNİZ

Bankaların web siteleri üzerinden müşteriler alacak ve emanetlere dair sorgulama yapabilirler. Bankalar hak sahipliği yada miras konusunda isim soyisim ve diğer bilgiler ile kolay sorgu imkanı sunuyorlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@