15 Yıl Çalışma 3600 Prim Güne Hem Kıdem Tazminatı Hem Emeklilik

Çalışma hayatında yer alan ve emekli olmayı bekleyenlere istifa ile kıdem tazminatı hakkı bulunuyor. Ancak bu şartın uygulanması noktasında bilinmesi gereken çok önemli noktalar bulunuyor.

Finans 01.04.2022 - 10:13 01.04.2022 - 10:14 Mustafa Karagöz

Bilindiği üzere emekli olmak için gerekli şartların sağlanması gerekiyor. SGK'nın bildirdiği bu şartların sağlandığı anda emeklilik başvurusu yapılabilir. Özel sektörde çalışanlar için emeklilik hakkından önce kıdem tazminatı alınması da çok büyük önem taşıyor. Vatandaşların bu noktada hem kendi haklarını bilmesi hemde bu hakların nasıl kullanılacağını öğrenmesi gerekiyor. 

EMEKLİ OLACAKLAR İÇİN KIDEM TAZMİNATIYLA EMEKLİLİK HAKKI

Kıdem tazminatı çalışma hayatında yer alan kadın veya erkeklerin kendi rızaları dışında işlerinden çıkarılması durumunda ödenir. Kıdem tazminatı ödemelerinde bir ek seçenekte istifa durumunda ödeme yapılması. Ancak bu şekilde tazminat almak isteyenlerin haklı nedenden dolayı iş sözleşmelerini sonlandırmaları ve haklılıklarını kanıtlamaları gerekir. 

İş sözleşmesinin haklı nedenlerinden birisi de emeklilik dilekçesi verilmesi. Vatandaşlar emekli olma süreçlerinde dilekçe verdiklerinde işlerinden kıdem tazminatı alma hakkı elde ederler. Bu durumda çalışanlar dilekçelerini verdikten sonra iş sözleşmelerini emeklilik nedeniyle sonlandırdıklarını bildirdikleri dilekçe ile sözleşmelerini sonlandırabilir ve tazminat alabilirler. 

15-Yıl-Çalışma-3600-Prim-Güne-Hem-Kıdem-Tazminatı-Hem-Emeklilik-2

3600 GÜNLE HEM EMEKLİLİK HEMDE TAZMİNAT HAKKI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu kendi köşesinde bu konuya ilişkin bir soruya yanıt verdi. Halen çalıştığını ve emekli olmak istediğini bildiren bir kişinin sorusuna yanıt veren SGK Uzmanı kişinin hem emeklilik hemde kıdem tazminatı haklarını açıkladı. 

İş hayatında yer alan vatandaş kendisi hakkında "2 Mayıs 1973 doğumluyum. 18 Eylül 1998’den itibaren sigortalı çalışmaya başladım. Ama boşluğum çok. 3100 gün prim ödemem bulunuyor." açıklamasında bulundu. Bu açıklamadan sonra çalışan SGK Uzmanına "İşyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma hakkım var mı?" sorusunu yöneltti. 

Ekrem Sarısu çalışanın hangi şartlarla emekli olabileceğine ilişkin açıklamada bulunarak "Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz." bilgilerini verdi. 

Çalışanın kıdem tazminatı hakkına ilişkin ise "Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor", bilgisini veren Sosyal Güvenlik Uzmanı çalışanın prim eksiğini olduğunu vurguladı.  Bu durumda şuan için çalışanın kıdem tazminatı alamayacağını ifade eden SGK Uzmanı çalışanın primini 3600 güne tamamlaması halinde kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabileceğini duyurdu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@