150 Bin Dolar Az Ödeyerek Vatandaşlık Almak İsteyen Yabancı Ev Almaya Koştu!

Ev alan yabancıya vatandaşlık için uygulanan parasal sınır yoğun tepkiler üzerine 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmıştı. Rakamın değişecek olması yabancıları harekete geçirdi.

Emlak Haberleri 08.06.2022 - 07:00 08.06.2022 - 08:06 Gülcan Özer

Konut fiyatlarının büyük bir hızla yükselişe geçmesinin ardından yabancıya konut satışı bir kere daha tartışmalara neden olmuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklama ile toplam konut satışı rakamı içerisinde yabancının payının düşük olduğunu ve fiyatlar üzerinde etkisi olmadığını söylemişti.

Yine de tepkilerin artması ve kamuoyu üzerinde yoğun tepki oluşması üzerine ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi için uygulanan parasal sınır 250 bin dolardan 400 bin dolar seviyesine yükseltilmişti. Söz konusu limit değişikliği 13 Haziran 2022 tarihi itibariyle uygulamaya girerken, belirlenen tarihten önce 150 bin dolar daha az ödemek isteyen yabancıların alımda gaza başlıkları belirtiliyor.

YABANCI UCUZ VATANDAŞLIK ALMA YARIŞINA GİRDİ!

Yabancıya vatandaşlık konusunda uygulanan parasal sınırı arttırma kararı ile beraber satışlarda yüzde 60 artış yaşandığını belirten Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, alınan kararın sektör için hediye anlamına geldiğini söyledi. Açıklanan karar sonrasında yabancıya konut satışında büyük artış yaşadıklarını belirten Gül, kararın satışları arttırdığını dile getirdi. 

Gül yaptığı açıklamasında “Konut satın alımında 250 bin dolar olan vatandaşlık bedelinin 13 Haziran itibariyle 400 bin dolara çıkmasına kısa bir zaman kala, yabancı yatırımcı ev almaya koştu" diyerek kararın satışlar üzerinde doping etkisi yarattığını belirtti. Konut alımı konusunda kararsız olan yabancılar aradaki 150 bin dolarlık artış nedeni ile alıma yöneldi. 

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA TÜRK VATANDAŞLIĞI İÇİN UYGULANAN PARASAL SINIR NEDİR?

1 milyon dolar olarak uygulanan parasal sınır inşaat sektöründen gelen yoğun talep üzerine 250 bin dolara çekilmişti. Konut fiyatlarında yaşanan sert yükseliş sonrasında yabancıya konut satışı için uygulanan limite yoğun tepki gösterilmesi üzerine 13 Nisan tarihinde yapılan kabine toplantısının ardından bu sınırın 400 bin dolara yükseltildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilmişti. Ancak söz konusu kararın uygulama tarihi 1 ay ertelenmişti.

Söz konusu karar 13 Haziran 2022 tarihi itibari ile resmen uygulamaya alınacak. Sürenin dolmasına az bir gün kalırken vatandaşlık almak isteyen yabancıların alım için harekete geçtikleri ve satışlarda yoğunluk yaşandığı belirtiliyor. Hatta bazı firmaların bu düzenlemeyi reklam kampanyasına çevirdikleri, bu sayede satışlarını arttırdıkları belirtiliyor.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@