150 M2'den Küçük Ev Alana 97 Bin TL İndirim! Konutta İkili KDV İndirimi Sayesinde Konut Fiyatları Düşecek

Konutta KDV indirimi için merak edilen detaylar netleşmeye başladı. Konuta KDV indirimi var mı, tapu harcı indirimi ya da sıfır tapu harcı muafiyeti gelir mi, ev fiyatları düşecek mi, ucuzlayacak mı?

Emlak Haberleri 16.02.2022 - 08:40 16.02.2022 - 08:42 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası yapılan açıklama ile gıdada KDV indirimi açıklaması yapılmış, gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV oranının yüzde 1 seviyesine çekildiği açıklanmıştı. Süreçte yapılan yeni açıklama ile konut, eğitim ve sağlık sektörü içinde KDV indirimi yapılmasının planlandığı duyuruldu. 

Bugün yapılacak olan kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak olan ulusa sesleniş konuşması ile duyurulacağı belirtilen yeni sistem ile konut, eğitim ve sağlık sektöründe de KDV indirimi yapılacağı açıklandı. Konutta KDV indirimi, inşaat sektörü tarafından yakından takip ediliyordu. KDV indirimine ek olarak tapu harcı muafiyeti ya da tapu harcı indirimi yapılıp yapılmayacağı da merak konusu oldu. 

150 M2 SINIR OLACAK, KDV İNDİRİMİ İLE EV FİYATLARI UCUZLAYACAK! 

Yeni sistemde konutta KDV hesaplaması için ikili sistem uygulanacak. İkili KDV hesaplaması için evin büyüklüğü sınır alınacak. Büyüklüğü 150 metrekareyi aşmayan konutlar için KDV oranı yüzde 1 ya da 8 olarak hesaplanırken 150 metrekareyi aşan daha büyük konutlarda ise KDV oranı yüzde 18 olarak hesaplanacak. Sektör temsilcilileri ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar ve görüşmelerde sektörün talepleri dinlenirken hazırlanan dosya Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na sunuldu. 

konuttta-kdv-indirimi-manşet

Düzenlemenin yasalaşması durumunda 1 milyon liralık ev alan bir kişinin ödeyeceği konut fiyatı düşecek. 180 bin TL olarak ödenen KDV indirim ile beraber 83 bin 217 lira seviyesine kadar çekilirken bu da konut ödemesi yapan vatandaşın cebine 97 bin TL indirim olarak yansıyacak. 

KONUTTA KDV İNDİRİMİ HANGİ EVLERDE GEÇERLİ, SIFIR KONUT VE İKİNCİ EL EV FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Konut satışında KDV sadece sıfır konutlardan alınıyor. Bu nedenle konutta KDV indirimi sadece sıfır konutları etkileyecek. İkinci el konut fiyatları ise sıfır konutlarda yaşanan fiyat indirimi ve sıfır konutlara olan talebin artması ile yeniden cazibesini arttırmak amacı ile ev sahipleri tarafından yapılan indirimlerden yararlanacak. Ancak düzenlemenin genel olarak konut sektörüne olumlu yansıması ve ev fiyatlarını bugünkü seviyeden aşağıya çekmesi bekleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@