16 Aralık Merkez Bankası PPK Toplantısı Faiz Kararı Ne Olacak? TCMB Başkanı Kavcıoğlu Önceden Açıkladı!

Merkez Bankası Aralık ayı toplantısı öncesi beklenen faiz indirimi konusunda en kritik açıklamayı TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptı. Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı, faizi artıracak mı?

Finans 06.12.2021 - 10:31 06.12.2021 - 10:34 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu piyasaların tansiyonunu düşürecek açıklamayı yaptı. Döviz kurları ve altın fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı hızlanmıştı. Piyasalar açıklanan yüksek enflasyon rakamları sonrasında Merkez'in açıklayacağı Aralık ayı faiz kararına odaklanmıştı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın istifasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından yerine bakan yardımcısı olan Nureddin Nebati atanmıştı. Atama sonrası Aralık ayı faiz indirimi beklentisi ağırlık kazanırken piyasalarda döviz kurlarında yükseliş yaşanmaya başlanmıştı. 

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

Piyasalarda nefesler tutuldu, gözler yapılacak olan Aralık ayı PPK toplantısı ve sonrasındaki faiz açıklamasına çevrildi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılacak olan toplantıda yüzde 15 seviyesine çekilen politika faiz oranının yılı kapatacağı rakam belirlenmiş olacak. 

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası tarafından Eylül ayında 100 baz puan, Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan ve Kasım ayı PPK toplantısı ile de 100 baz puan olmak üzere toplam 400 baz puanlık faiz indirimi yapılmıştı. 

merkez bankası aralık 2021 ppk toplantı tarihi-1

Yapılan faiz indirimleri ile yüzde 19 seviyesinde olan politika faiz oranı yüzde 15 seviyesine çekilmişti. Yılın son Merkez Bankası PPK toplantısı ile 16 Aralık 2021 tarihinde yapılacak. 

şahap kavcıoğlu yeni açıklama

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI TOPLANTISINDA FAİZ İNDİRİR Mİ, FAİZ ARTIRIMI YAPAR MI, FAİZİ SABİT TUTARSA NE OLUR?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu geride bıraktığımız hafta yatırımcı toplantısı ile yatırımcılarla bir araya gelmişti. Bloomberg HT tarafından yapılan habere göre Credit Suisse analistleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık’ta faiz indirimi olmama olasılığının arttığını söylediğini belirtti. 

merkez faiz indirirse dolar ve altın ne olur

MERKEZ BANKASI ARALIK'TA FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA YA DA TOPLANTIYI PAS GEÇEREK FAİZİ SABİT TUTARSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Hem döviz kurları hem de altın fiyatları büyük bir hızla yükselişini sürdürürken gram altının 800 liraya dayanması, dolar kurunun ise 14 lira sınırını bir kere daha zorlaması ile gözler Merkez Bankası toplantısına çevrilmişti. Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapmasa dahi toplantıyı pas geçmesinin döviz kurlarında sınırlı bir düşüş etkisi yaratabileceği belirtilirken faiz indirimi yapılması halinde ise dolar kuru ve altın fiyatlarında bir önceki kararda olduğu gibi sert yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@