16 Şehrin Dışındaki Tüm İllerde Kiralık Daire Fiyatları 1000 TL'nin Üzerinde

Kiralık konut sektöründe vatandaşların yaşadığı yüksek fiyat sorunları önümüzdeki dönemlerde de devam edecek gibi duruyor. Hazırlanan bir raporda sadece 16 ilde 1000 TL altında ev bulunduğu açıklandı.

Emlak Haberleri 06.04.2022 - 08:57 06.04.2022 - 08:59 Mustafa Karagöz

Şuan bulunduğumuz dönem ile bir önceki yılın aynı dönemi kıyaslandığında kiralık konut fiyatlarında yüzde 100'ün üzerinde artışlar görüldü. Zamlar sadece büyük kentlerde olmazken tüm Türkiye geneli bu sorundan etkilendi. Hazırlanan bir raporda Türkiye genelinda ortalama kiralık ev fiyatı 3100 TL olurken bu rakam İstanbul'da 6500 TL'ye kadar ulaştı. 

SADECE 16 ŞEHİRDE 1000 TL ALTINDA KİRALIK KONUT BULUNUYOR

Kiralık konut fiyatlarının artmasının ardından vatandaşların da tercihleri değişti. Daha önceki dönemlerde kiralık konut kiralarken konum, ısıtma sistemi, kat, evin durumu gibi birçok temel özelliğe bakılarak karar verilirken vatandaşlar artık bu kriterleri bir kenara bırakarak sadece fiyata odaklandı. Ev kiralarken ilk ve en önemli kriter evin fiyatı oldu. 

Kira fiyatlarının birden bu denli artmasında ise pandemi sonrası süreç oldu. Pandemi süreciyle çok sayıda vatandaş, öğrenci, memur gibi kesimler ya kendi evlerine ya da memleketlerine dönmüşlerdi. Pandemi sürecinin sona ermesi ile birlikte talep arttı.  Artan talep yanında yeni konut inşasının çok az olması stokların erimesi artan kira fiyatlarında en etkili etmen oldu. 

Yabancıların Fiyatlara Etkisi

Yabancıların taleplerinin kiralık konut fiyatlarına nasıl etki ettiğine ilişkin Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan bir değerlendirmede bulundu. Özcan Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin, İranlıların kiralık konutta fiyatları tetiklediğini ifade etti. Fiyatların ne zaman düşeceğine ilişkin ise Özcan "Her ne kadar son dönemde alınan ruhsat sayısı artsa da bunların yapım süreci düşünüldüğünde artışlar 1.5-2 yılda sürecek" açıklamasında bulundu. 

Kiralık Konut Fiyatları 

Kiralık konut analizine ilişkin bir raporda Tapu Sor'dan geldi. Firma 'Gayrimenkul Sektörü Piyasa Analizi 2022 1. Çeyrek' analizinde Türkiye geneli kiralık konut verilerini inceledi. Hazırlanan raporda ortalama fiyatlar esas alınarak sadece 16 şehirde 1000 TL sınırının altında kiralık ev bulunabildiği ilan edildi. Bu şehirler Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Erzurum, Gümüşhane, Kastamonu, Kırşehir, Mardin, Nevşehir, Niğde, Siirt, Aksaray, Kırıkkale ve Iğdır olarak açıklandı. Ayrıca aynı raporda 3 aylık süreç içerisinde kiralık konut m2 fiyatında en yüksek artışın Konya'da olduğu açıklandı. Konya'da 10 TL olan m2 birim fiyatı 14 TL'ye yükseldi. Listenin ikinci sırasında İstanbul, Nevşehir ve Yalova yer aldı. Bu şehirleri Adana takip etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@