16 Temmuz 2021 Acele Kamulaştırma Kararları Resmi Gazete'de Yayımlandı

16 Temmuz 2021 Cuma günü tarihli Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla acele kamulaştırma kararları yayımlandı. 

EMLAK HABERLERİ 16.07.2021 - 00:35 16.07.2021 - 00:41

Türkiye'de çeşitli projelerinin yapımı nedeniyle acele kamulaştırma kararları alınmaya devam ediliyor. Acele kamulaştırma kararları Cumhurbaşkanı sıfatıyla Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe giriyor.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARLARI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

16 Temmuz 2021 Cuma günü tarihli Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla iki ayrı acele kamulaştırma kararı yayımlandı. Bu kararlar Resmi Gazete'de yayımlanması ile yürürlüğe girmiş oldu. 

HATAY'DA ENERJİ PROJESİ İÇİN ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı ilk acele kamulaştırma kararı Hatay'da alındı. Yayımlanan karara göre Hatay ili sınırları içerisinde yapımı devam eden Belen – Kömürçukuru Enerji Nakil Hattı'nın yapımı amacıyla acele kamulaştırma kararı alındı.

Bahsi geçen projenin güzergahında isabet eden taşınmazlarda elektrik dağıtım tesis yerlerinin mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurulması suretiyle kamulaştırılmasına acele olarak karar verildi.

Hatay'daki belirtilen güzergahtaki acele kamulaştırma işlemi için Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü yetkilendirildi. Bu kurum tarafından ilgili taşınmazlar üzerinde kamulaştırma işlemleri kısa bir süre içerisinde başlatılacak. 

hatay acele kamulaştırma kararı

MERSİN'DE ENERJİ NAKİL HATTI YAPIMI İÇİN ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI ALINDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından acele kamulaştırma kararı alınan bir diğer il ise Mersin oldu. Mersin'de yapımı devam eden Köseçobanlı – Gezende Enerji Nakil Hattı projesi kapsamında acele kamulaştırma kararı verildi. 

İlgili projenin güzergahına isabet eden taşınmazlarda elektrik dağıtım tesis yerlerinin mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurulması suretiyle acele bir şekilde kamulaştırılmasına karar verildiği bildirildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan acele kamulaştırma kararına göre ilgili alanlarda bulunan taşınmazların kamulaştırma işlemleri için Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü yetkilendirildi.

Yapılan yetkilendirme neticesinde belirtilen alanlarda ye ralan taşınmazlarda kamulaştırma işlemleri yapılmaya başlanacak. Taşınmazların sahipleri bu anlamda haklarını yapılacak işlemler sonucunda Hazine'den alabilecekler. 

mersin acele kamulaştırma kararı

 Türkiye'de çeşitli kamu projelerinde bazı durumlarda vatandaşların taşınmazlarının kullanılması gerekebiliyor. Bu taşınmazların kamulaştırma işlemlerinin uzayacak olması nedeniyle projelerin gecikme ihtimali bulunuyor.

Kamu projelerinin hızlandırılması için acele kamulaştırma kararları alınabiliyor. Bu durumda projeler aksamazken hak sahibi vatandaşlar da herhangi bir mağduriyetle karşılaşmıyorlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@