17 - 18 -19 Temmuz Cumartesi, Pazar, Pazartesi Arefe Günü Noter Açık Mı, Nöbetçi Noter Var Mı?

Kurban Bayramı arefesi öncesi noterlik işlemleri olanlar noterler açık mı sorusuna yanıt arıyor. Bugün ve arefe günü noterler açık mı?

GÜNDEM 17.07.2021 - 08:50 17.07.2021 - 08:56 Gülcan Özer

Kurban Bayramı resmi tatili kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanarak ilan edilmişti. Yapılan açıklama ile Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Talep edildiği üzere 16 Temmuz Cuma günü, 15 Temmuz Perşembe resmi tatil günü ile birleştirilmedi. 

Böylelikle 11 günlük tatil yerine 9 günlük tatil yapılacağı ilan edildi. Verilen karar ile beraber devlet memurları Pazartesi günü idari izinli sayıldı ve bugün itibari ile 9 günlük resmi tatil onlar için başlamış oldu. Süreçte resmi kurumlarda işi olanlar ise yürütülecek süreci merak etmeye başladı. 

NÖBETÇİ NOTERLER NEDEN KAPALI, NEDEN KAPATILDI?

Noterlik işlemi olan kişiler ilk olarak "bugün nöbetçi noter var mı" sorusuna yanıt arıyorlar. Türkiye Noterler Birliği ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında vatandaşların noterlik işlemlerini yapabilmelerini sağlamak adına 2019 senesinde nöbetçi noterlik uygulaması başlatılmıştı. 

Bu kapsamda belirlenen ve TNB ORG internet sitesi üzerinden ilan edilen listede yer alan nöbetçi noterler listesi ile açık olan noterler haftalık olarak belirlenmeye, bu listede yer alan noterler üzerinden Cumartesi ve Pazar günleri de vatandaşların noterlik hizmeti almalarının önü açılmıştı. Süreçte uygulama yoğun ilgi görmüş hatta bazı bölgelerde hafta sonu yapılan işlem sayısı hafta içi yapılan işlem sayısını dahi geçmişti. 

Ancak koronavirüs salgını nedeni ile alınan tedbir kararları kapsamında ne yazık ki nöbetçi noterlik uygulamasına zorunlu olarak ara verilmesi kararlaştırılmış, 2020 senesinde zorunlu koronavirüs tedbir kararları kapsamında açıklanacak ikinci bir kararara kadar nöbetçi noterlerin kapalı olacağı duyurulmuştu. 

arafe-günü-noter-açık-mı

17 TEMMUZ CUMARTESİ VE 18 TEMMUZ PAZAR GÜNÜ BU HAFTA SONU NOTERLER AÇIK MI, NÖBETÇİ NOTER VAR MI?

Hayır, ne yazık ki Türkiye Noterler Birliği tüm talep ve isteklere rağmen hafta sonu nöbetçi noter uygulamasını halen akitf hale getirmedi. Bu nedenle 17 Temmuz 2021 Cumartesi ve 18 Temmuz 2021 Pazar günü nöbetçi noterler açık olmayacak ve kapalı kalmaya devam edecek. 

19 TEMMUZ 2021 PAZARTESİ AREFE GÜNÜ NOTER AÇIK MI?

Hayır, arefe günü resmi tatil olarak ilan edildiği için nöbetçi noterler kapalı olacak ve çalışmayacak. 

NOTERLER NE ZAMAN AÇILACAK?

9 günlük bayram tatili sona erene kadar noterler kapalı olacak ve bayram tatilinin son gününe kadar kapalı olacak. Noterler 26 Temmuz 2021 Pazartesi günü sabah hizmet vermeye başlayacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@