17 Ağustos Depreminde ne oldu? Kaç kişi hayatını kaybetti? Nerede oldu?

Türkiye’nin en karanlık gecelerinden bir tanesi 17 ağustos 1999 günü yaşandı. O zamanda yaşamayan insanlar, 17 Ağustos Depreminde ne oldu? Kaç kişi hayatını kaybetti? Nerede oldu? Sorularının cevaplarını aramaya başladı.

GÜNDEM 15.08.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Türkiye’nin en karanlık gecelerinden bir tanesi 17 ağustos 1999 günü yaşandı. O zamanda yaşamayan insanlar, 17 Ağustos Depreminde ne oldu? Kaç kişi hayatını kaybetti? Nerede oldu? Sorularının cevaplarını aramaya başladı.

Türkiye tarihinde en kötü gecelerinden bir tanesi 17 Ağustos 1999 yılında meydana geldi. Karanlıkta acıyla uyanan Türk milleti uzun yıllar acılarını sarmak için birbirlerine sıkıca tutundu. Bir gece vakti ansızın gelen depremle sarsılan evlerde yüzlerce insan hayatını kaybetti. Gece sabaha uyanmak için yatağına giren çocukların sabaha karşı ölü bedenleri moloz yığınları arasından çıkarıldı. Kelimelerin tarif edemeyeceği bir acıyla 17 ağustos gecesi sabahında uyanan Türk milleti depremle paramparça olmuş ailelerin acısını yüreklerinin derinliklerinde paylaştı. Acının nasıl tarif edilemeyeceğini ilk defa yeni yetişen nesil bu acı gerçekle öğrenmiş oldu.YAŞAYAN VAR MI? ÇIĞLIKLARI SOKAKLARI İNLETTİDepremin enkazı uzun bir süre yaşayan insanları kurtarmak için kaldırılmazken yığınlar arasında bir ses duymak için gece gündüz arama çalışmaları devam ettirildi. Kimi enkaz altında küçük çocuk bedenleri çıkartılırken kimi en kaz altında yaşlı bedenler kurtarıldı. Yıkılan evlerin altında bir canı kurtarmak için, “yaşayan var mı?” diye çığlık çığlığa seslenen vatandaşlar kurtarma ekiplerine günlerce gönüllü olarak çalışıp yardım etti. Depremin korkusuyla sarsılan bedenler tanımadıkları insanların kollarında ağlayarak acılarını dindirdi.17 AĞUSTOS’UN ACISI HAFIZALARDAN VE YÜREKLERDEN SİLİNMEDİAnnesini kaybeden çocuklara, çocuklarını kaybeden anneler annelik etti. Birbirlerine sarılarak acılarını bastıran insanlar bir umutla sevdiklerini yıkıntılar arasında aradı. Acının ve çaresizliğin ne denli büyük olduğunu ilk defa o günlerde damarlarında hisseden vatandaşlar birbirlerine merhem olmanın da kıymetini o günlerde anladı. Babasını arayan çocuklara, çocuklarını arayan babalar yardım etti. Yıllar geçse de yine o günün acısı hafızalardan, açtığı yara yüreklerden gitmedi.17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİNDE NE OLDU?1999 yılında 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece saat 03:01'de  45 saniye süren 7.4 büyüklüğünde yer sarsıntısı meydana geldi.17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİ NEREDE OLDU?Türkiye tarihinin en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçen depremin Merkez üssü Gölcük’tü. Marmara Bölgesi'nin genelinde hissedilen deprem Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kırılmasıyla meydana gelmiş, İstanbul, Bolu, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da can ve mal kaybına neden olmuştu.17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİNDE KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?Resmi rakamlara göre, depremde 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti, 48 bin 901 kişi de yaralandı. 5 bin 840 kişi de kayboldu.İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@